انواع لامپها

انواع لامپها چطورکار می کنند؟ چه چیزی آنها را متفاوت می کند؟ چگونه از میان انواع لامپها لامپ مناسب برای مکان مورد نظر را انتخاب کنیم. چه از نوع لامپ های مدرن نظیر لامپ ال ای دی و چه لامپ های سنتی لامپ متناسب با مکان های مختلف را انتخاب کنیم. با یادگیری قسمت های یک لامپ ، بهتر می تواند به شما کمک کند درک کنید که کدام روش روشنایی برای ساختمان شما مناسب است. در این مقاله انواع لامپها و نحوه کار هر یک را بررسی می کنیم

انواع لامپها
انواع لامپها و نحوه کار هر یک

انواع لامپها از جمله لامپ های رشته ای ، لامپ های هالوژن، لامپهای فلورسنت، لامپهای کم مصرف فلورسنت (CFL)، لامپ های LED را می توان نام برد. انواع لامپها هر یک نحوه تولید نور خاص خود را دارند که همین نحوه تولید نور مصرف برق هر یک را مشخص کند
پر مصرف ترین انواع لامپها لامپ های رشته ای است
در تاریخ روشنایی الکتریکی، لامپ رشته ای پدربزرگ همه لامپ ها است. انواع لامپها رشته ای طراحی ساده و با حداقل قطعات هستند. همه انواع لامپها برای روشن شدن نیاز به یک مدار الکتریکی کامل دارند. لامپ رشته ای دارای دو نقطه تماس است که هنگام اتصال به منبع تغذیه، لامپ را تغذیه می کند. اولین تماس قسمت انتهایی انواع لامپها است. این برآمدگی کوچک توپی در پایین پایه است. دومین نقطه تماس سیم فلزی است. سیم فلزی برق را به یک رشته منتقل می کند. این رشته معمولاً از تنگستن ساخته می شود که دارای نقطه ذوب بسیار بالایی است و می تواند گرمای جریان الکتریکی شدید را تحمل کند. این رشته همان چیزی است که وقتی لامپ جریان دارد، نور ساطع می کند. این رشته توسط یک پایه شیشه ای در داخل یک لامپ شیشه ای پشتیبانی می شود. لامپ با گاز بی اثر (معمولاً آرگون) پر می شود.

انواع لامپها و نحوه کار هر یک

لامپ هالوژن

در میان انواع لامپ ها ، لامپ های هالوژن زیبایی خاص و ابعاد بسیار کوچکی دارند. اگرچه لامپ های رشته ای یک اختراع انقلابی بودند، اما یک ایراد آنها این است که انرژی آنها کم است. لامپ های رشته ای هالوژن یک گزینه بسیار سبزتر هستند ، زیرا آنها حداقل استاندارد بهره وری انرژی بهتری دارند و می توانند با کاربردها و ابزارهای مدرن مورد استفاده قرار گیرند.

لامپهای فلورسنت

انواع لامپها از جمله لامپ فلورسنت از نظر مصرف برق و انرژی زیر ذره بین هستند. هنگامی که ساختمانهای صنعتی برای روشنایی سیم کشی می شدند، از قبل مشخص بود که به انواع لامپ ها از نوع کم مصرف نیاز است. این نوع لامپ ها به طور سنتی یک لوله شیشه ای بلند هستند. درون این لوله گاز بی اثر (معمولاً آرگون) و مقدار کمی جیوه وجود دارد. همچنین با پودر فسفر پوشانده می شود. در هر دو انتهای لوله مدار الکتریکی وجود دارد. درون لوله الکترودهای کوچکی وجود دارد که اساساً همان رشته هایی هستند که در یک لامپ رشته ای می یابید. انتهای بیرونی لامپهای فلورسنت دارای دو پایه تماس هستند که به بالاست متصل می شوند. این همان چیزی است که لامپ را با قدرت خود تأمین می کند.

لامپ های کم مصرف

از آنجا که انواع لامپها از نوع فلورسنت بسیار کم مصرف نیستند، پس از آن لامپ فلوئورسنت از نوع لامپ های کم مصرف که ما میشناسیم بوجود آمدند. این نوع لامپ ها گزینه سبزتری هستند زیرا در مقایسه با سبک سنتی برق کمتری مصرف می کنند. در نتیجه ، انتقال به انواع لامپها از نوع کم مصرف می تواند در مدت زمان کوتاهی صورتحساب fvr شما را کاهش دهد.

انواع لامپها و کاربرد

لامپ های LED

در حالی که انواع لامپها از نوع فلورسنت روند بهبود بهره وری را طی کردند، اما جیوه موجود در آن یک خطر زیست محیطی است و در صورت شکستن لامپ احتمال مسمومیت هست. در عین حال خود لامپ ها – هم رشته ای و هم فلوئورسنت – از مواد قابل بازیافت ساخته نشده اند. آنچه که جهان به آن نیاز داشت نوعی نوآوری در نورپردازی بود که صرفه جویی در مصرف انرژی و سازگاری با محیط زیست را دارا باشد . این امر باعث معرفی انواع لامپها از نوع LED شد.
LED مخفف “دیودهای ساطع کننده نور” است. دیود یک دستگاه نیمه هادی کوچک است. این دیودها الکترون ها را به گونه ای تحریک می کنند که نور تولید کنند. این دیودهای کوچک در یک لامپ پلاستیکی محصور شده اند که نور را در یک جهت خاص تولید می کنند. رشته ای وجود ندارد ، مانند لامپ های رشته ای و لامپهای فلورسنت ، و آنها گرمای خود را از دست نمی دهند به همان شیوه که این لامپ های سنتی کار می کنند (همین امر باعث می شود تا آنها بسیار ناکارآمد باشند).
در حالی که یک لامپ رشته ای یک پایه سیم و رشته شیشه ای ساده است ، یک لامپ LED شامل یک صفحه مدار کوچک الکتریکی به نام درایور است. این همان چیزی است که جریان الکتریکی ثابت لامپ ها را حفظ می کند ، زیرا تغییر ولتاژ می تواند جریان تغذیه شده در دیودها را تغییر دهد. در حالی که لامپهای LED بسیار کارآمدتر هستند – و تقریباً کاملاً از مواد قابل بازیافت ساخته شده اند – اما پیچیدگی آنها باعث می شود که کمی گرانتر شوند.
هر کدام از انواع لامپها به طور متفاوتی نور ایجاد می کنند. لامپ رشته ای برای تولید نور یک رشته را گرم می کند. لامپهای فلورسنت جیوه را تحریک می کنند. در همین حال ، لامپ های LED نور را در دیودها ایجاد می کنند. آنها از نظر میزان انرژی مصرفی و موادی که با آنها ساخته شده اند متفاوت هستند.
آیا به دنبال لومن یا وات هستید؟ شما چه نوع نور رنگی می خواهید؟ آیا به دنبال صرفه جویی در هزینه های برق هستید؟ آیا لامپ هایی می خواهید که متناسب با کاربردها باشند؟ روشهای مختلفی برای روشنایی وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که از قبل تحقیق کنید تا بهترین نوع لامپ را برای خود انتخاب کنید.

منبع

www.grainger.com