تفاوت لامپ led و کم مصرف

اختراع لامپ رشته ای توسط توماس آلوا ادیسون و تیمش، یکی از بزرگترین اختراعات تاریخ بود. پس از تحقیقات مداوم روی لامپ ها، مخترعان لامپ های LED و CFL که به مراتب بهتر از لامپ های رشته ای هستند را وارد صنعت روشنایی کردند. تفاوت لامپ led و کم مصرف به طور خلاصه به این گونه است که لامپ ال ای دی از نظر مصرف برق و سال های عمر بسیار کارآمدتر از لامپ CFL است، اما در عین حال، هزینه تهیه آنها نیز بالاتر است.

هنگامی که ما مجبور به انتخاب یکی از این دو گزینه هستیم باید تفاوت لامپ led و کم مصرف را بررسی کنیم. هر دو این لامپ ها در بازارهای متنوعی یافت می شوند که بنا به نیاز و تقاضا در دسترس است. این مقاله به شما درک کاملی از تفاوت لامپ led و کم مصرف می دهد.

تفاوت لامپ led و کم مصرف

تعریف لامپ های LED

برای درک بهتر تفاوت لامپ led و کم مصرف ابتدا باید هر یک را جداگانه بررسی کنیم. لامپ های LED به عنوان لامپ “دیود ساطع کننده نور” شناخته می شوند. این لامپ ها کم مصرف ترین لامپ های روشنایی هستند که تاکنون اختراع شده است. این لامپ ها در مقایسه با سایر منابع نوری انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند.
چراغ های ال ای دی کم مصرف در مناطق مختلف از جمله صنعت هواپیمایی، سیگنال های راهنمایی و رانندگی، صنعت معدن، آسانسور و موارد دیگر بسیار محبوب شده اند. اصلی ترین تفاوت لامپ led و کم مصرف از نظر دوست داران محیط زیست این است که این لامپ ها مانند لامپ های CFL حاوی جیوه نیستند. گرچه ال ای دی ها حاوی سایر اجزای مضر مانند سرب و نیکل است اما لامپهای LED قابلیت بازیافت هستند. در لامپ ال ای دی الکترون ها از طریق مواد نیمه هادی منتقل می شوند که دیودها را روشن می کنند.

تفاوت لامپ led و کم مصرف و انواع

لامپ های CFL

لامپهای CFL یا کم مصرف به لامپهای “Compact Fluorescent light” گفته می شود. این لامپ ها در مقایسه با لامپهای رشته ای لامپ کم مصرف هستند، اما نسبت به LED کارایی کمتری دارند. در واقع یکی از مهمترین تفاوت لامپ led و کم مصرف کارایی است. این لامپ ها از آرگون و مقدار کمی جیوه تشکیل شده اند. از آنها در ادارات ، فروشگاه ها ، خانه ها و مدارس و … برای اهداف روشنایی استفاده می شود.
به طور معمول ، آنها به صورت نیم پیچ و یا تمام پیچ در دسترس هستند و برای رسیدن به روشنایی نهایی نیازمند مقداری زمان هستند. تفاوت لامپ led و کم مصرف در زمان روشن شدن نیز هست. ال ای دی ها برخلاف لامپ های کم مصرف به طور آنی روشن می شوند

تفاوت لامپ led و کم مصرف ها

اصلی ترین تفاوت لامپ led و کم مصرف

از اصلی ترین تفاوت لامپ led و کم مصرف می توان به این موارد اشاره کرد. لامپ LED مخفف Light Emitting Diode و CFL مخفف Compact Fluorescent Light است. لامپ های LED نسبت به CFL از انرژی کمتری بهره می برند. لامپ LED در مقایسه با CFL 75٪ در سال، برق کمتری مصرف می کند. تفاوت لامپ led و کم مصرف در طول عمر نیز هست. عمر لامپ LED معمولاً تا 50000 ساعت یا بیشتر است در حالی که عمر لامپ CFL تا 8000 ساعت است. لامپ LED نسبت به لامپ CFL گران است.
اصلی ترین تفاوت لامپ led و کم مصرف این است که لامپ های LED نسبت به CFL با دوام و طولانی مدت هستند. اندازه لامپ LED معمولاً از لامپ CFL کوچکتر است. لامپ LED وقتی روشن شوند خنک می ماند، در حالی که لامپ CFL به سرعت گرم می شود

اصلی ترین تفاوت لامپ led و کم مصرف

شباهت لامپ ال ای دی و کم مصرف

هر دو این لامپ ها برق کمتری مصرف می کنند. قیمت بالاتری از یک لامپ رشته ای سنتی دارند. با استفاده از هریک از آن ها در هزینه صرفه جویی می کنیم. هر دوی این لامپ ها طول عمر و بهره وری بالایی دارند
تصمیم گیری برای یک شخص دشوار است تا یکی از این دو گزینه را انتخاب کند: LED یا CFL. هر دو در جای خود خوب هستند، اما تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد که قبلاً در مورد آنها بحث کردیم. این اختلافات ممکن است به شما کمک کند تا با توجه به نیاز خود و توانایی پرداخت از بین آنها یکی را انتخاب کنید. لامپ های LED بدون شک از لامپ های کم مصرف فلورسنت جلوتر هستند. امروزه هزینه لامپ های LED به تدریج در حال کاهش است و در زمان آینده ممکن است انتظار یک لامپ LED با قیمت کمتر از لامپ CFL را داشته باشید

منبع

keydifferences.com