لامپ متال هالید چیست

نورپردازی متال هالید نوعی نورپردازی با تخلیه با شدت بالا (HID) است که با عملکرد خاص خود امکانات بسیاری را فراهم می‌کنند. قبل از سیستم نورپردازی متال هالید، بیشتر نورپردازی‌های نوع HID در فضای باز استفاده می‌شد. امروزه لامپ متال هالید نویز بیش از حد را کاهش داده و جلوه‌ی رنگ را به خصوص در انتهای قرمز طیف بهبود بخشیده است. در این مطلب، ابتدا بررسی خواهیم کرد که لامپ متال هالید چیست ، سپس اطلاعات بیشتری در رابطه با آن ارائه خواهیم داد.

لامپ متال هالید چیست

انواع لامپ متال هالید چیست ؟

لامپ متال هالید یا لامپ MH یکی از محبوب‌ترین لامپ‌هاست که کاربردهای بسیاری دارد. برای این که بدانید لامپ متال هالید چیست، بهتر است جزئیات بیشتری را درباره‌ی این لامپ ارائه دهیم. لامپ متال هالید یک لامپ HID (تخلیه با شدت بالا) است، به این معنی که بیشتر نور خود را از قوس الکتریکی داخل یک لوله‌ی تخلیه کوچک تامین می‌کند. به دلیل نور سفید با کیفیت خوب و کارایی خوب آن روز به روز محبوب می‌شود. برجسته‌ترین کاربرد لامپ متال هالید در استادیوم‌ها و زمین‌های ورزشی است. همچنین به طور گسترده در پارکینگ‌ها و روشنایی خیابان‌ها در مناطق شهری استفاده می‌شود. از جمله لامپ‌های مشابه لامپ متال هالید می‌توان به لامپ HPS، لامپ بخار جیوه، لامپ LPS، لامپ هالوژن و LED اشاره کرد. لامپ‌های MH نسبت به لامپ‌های ذکر شده مزایای بیشتری دارند که آن را برای کاربردهای خاص مفیدتر می‌کند.

انواع لامپ متال هالید چیست

مزایا و معایب لامپ متال هالید چیست ؟

اکنون شاید این سوال برای شما مطرح شود که مزایا و معایب لامپ متال هالید چیست . برخی از مهمترین مزایای لامپ متال هالید عبارت است از: نور سفید خالص‌تر از لامپ‌های محبوب HPS و نزدیک به فرکانس‌های نور روز است که امکان استفاده از آن را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند. انرژی کارآمدتر از بخار جیوه و لامپ‌های هالوژن، خروجی لومن عالی Tمناسب برای فضای داخلی (مناطق با سقف بلند) و استفاده در فضای باز به دلیل کیفیت نور خوب

از معایب لامپ‌های متال هالید نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: هزینه‌ی گران: هزینه‌ی ساخت این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های مشابه گران‌تر است. بسیاری از قطعات برای مونتاژ و مواد ارزان نیستند. آلودگی نوری: نور به قدری روشن است که آلودگی نوری بسیار بیشتری نسبت به لامپ‌های خیابانی HPS یا LPS تولید می‌کند، سفیده‌های یک لامپ MH از نظر فرکانس به نور روز نزدیک‌تر هستند. این لامپ از بخار جیوه برای ایجاد نور قدرتمند (مانند بخار جیوه با فشار بالا) استفاده می کند، اما شامل فلزات دیگر (نمک های هالید) برای بهبود رنگ است.

مزایا و معایب لامپ متال هالید چیست ؟

عملکرد لامپ متال هالید چگونه است؟

اکنون که می‌دانیم لامپ متال هالید چیست، بهتر است با عملکرد آن نیز آشنا شویم. لامپ‌های متال هالید (MH) از یک لوله‌ی قوس الکتریکی (که لوله تخلیه‌ی یا مشعل نیز نامیده می‌شود) در داخل یک پوشش بیرونی یا لامپ تشکیل شده است. لوله‌ی قوس ممکن است از کوارتز یا سرامیک ساخته شود و حاوی گاز شروع (معمولً آرگون)، جیوه و نمک‌های MH باشد. لوله‌های قوسی کوارتز MH سنتی از نظر شکل شبیه به لوله‌های قوسی بخار جیوه (MV) هستند، اما در دماها و فشارهای بالاتر کار می‌کنند.
لامپ‌های MH زمانی شروع به کار می‌کنند که بالاست آن‌ها ولتاژ راه‌اندازی بالایی بالاتر از ولتاژی که معمولا از طریق مخلوط گاز در لوله‌ی قوس به الکترودهای لامپ عرضه می‌شود، می‌دهد. گاز موجود در لوله‌ی قوس MH باید قبل از عبور جریان و روشن شدن لامپ یونیزه شود. بالاست علاوه بر تامین ولتاژ راه‌اندازی صحیح، جریان راه‌اندازی لامپ و جریان کارکرد لامپ را نیز تنظیم می‌کند.

کاربرد لامپ متال هالید

اکنون ببینیم کارکرد لامپ متال هالید چیست . با افزایش فشار و دما، مواد درون لوله‌ی قوس تبخیر می‌شوند و نور و اشعه‌ی ماوراء بنفش (UV) ساطع می‌کنند. یک لامپ (که به آن جلف بیرونی یا پوشش بیرونی نیز می‌گویند)، معمولا از شیشه‌ی بوروسیلیکات ساخته شده است، یک محیط حرارتی پایدار برای لوله‌ی قوس فراهم می‌کند، حاوی جوی بی‌اثر است که از اکسید شدن اجزای لوله‌ی قوس در دماهای بالا جلوگیری می‌کند و میزان اشعه‌ی ماوراء بنفش که لامپ ساطع می‌کند را کاهش می‌دهد. برخی از لامپ‌های MH دارای روکش پوششی در داخل لامپ هستند که نور را پخش می‌کند. اغلب از پوشش فسفری هم برای انتشار نور و هم برای تغییر خواص رنگی لامپ استفاده می‌شود.
تفاوت بین لوله‌های قوس کوارتز و سرامیکی در لامپ متال هالید چیست؟ لوله‌های قوس لامپ متال هالید (MH) از کوارتز یا سرامیک ساخته شده‌اند. لوله‌های قوس سرامیکی دمای لوله‌های قوس بالاتری را امکان‌پذیر می‌کنند، که سازندگان ادعا می‌کنند که باعث کارایی بهتر، ارائه‌ی رنگ و ثبات رنگ می‌شود.