مضرات شکستن لامپ کم مصرف

اخیراً نگرانی هایی در مورد این احتمال وجود دارد که CFL های شکسته می توانند منبع مهمی برای قرار گرفتن در معرض جیوه ، فلز سمی و جزء اصلی لامپ کم مصرف (CFL) باشند. در مورد مضرات شکستن لامپ کم مصرف باید گفت اگرچه جیوه یک آلاینده سمی است، قرار گرفتن در معرض جیوه از CFL های شکسته به احتمال زیاد به شما و خانواده شما آسیب نمی رساند. این به عوامل متعددی برمی گردد، از جمله میزان و مدت زمان مواجهه شما و نوع خاصی از جیوه ای که در معرض آن هستید. در این مقاله مضرات شکستن لامپ کم مصرف را بررسی می کنیم

مضرات شکستن لامپ کم مصرف

مضرات شکستن لامپ کم مصرف و خطرات عمومی جیوه

جیوه در CFL ها به عنوان جیوه عنصری (یا فلزی) وجود دارد. پس از ریختن، می توانید با لمس جیوه عنصری در معرض آن قرار بگیرید، پس از آن می توانید آن را بخورید و/یا از طریق پوست جذب کنید. در مورد مضرات شکستن لامپ کم مصرف باید گفت مهمتر از همه برای سلامتی، شما همچنین می توانید از طریق هوا در معرض جیوه قرار بگیرید ، زیرا جیوه عنصری است که به راحتی بخار می شود (در اصل تبدیل به گاز می شود) و بنابراین می تواند در ریه های شما استنشاق شود. تنفس جیوه عنصری به ریه ها به طور کلی خطرناک تر از آن است که جیوه را بخورید یا از طریق پوست جذب کنید. مضرات شکستن لامپ کم مصرف این است که بخار جیوه پس از استنشاق می تواند به سیستم عصبی مرکزی ،کلیه ها و کبد آسیب برساند. این اثرات سمی به همین دلیل است که هر گونه نشت جیوه باید با دقت کنترل شود ، از جمله آن که ناشی از شکستن CFL است.

مضرات شکستن لامپ کم مصرف و خطرات عمومی جیوه

مضرات شکستن لامپ کم مصرف چیست ؟

چرا جیوه ناشی از CFL های شکسته احتمالاً بی خطر است؟ لامپ های کم مصرف حاوی مقادیر نسبتاً کمی جیوه هستند. EPA تخمین می زند که این مقدار در یک CFL معمولی 4-5 میلی گرم است. نشت این مقدار جیوه به احتمال زیاد خطری بیش از حد برای شما یا خانواده شما ایجاد نمی کند. برای دانستن مضرات شکستن لامپ کم مصرف محاسبه سریع مثال زیر دلیل آن را نشان می دهد. [توجه: این مثال فقط به عنوان یک مثال سریع منظور شده است. منظور این نیست که هر مورد و هر موقعیتی را نشان دهد.] به عنوان مثال ، ما می توانیم سناریوی زیر را تصور کنیم:
CFL حاوی 5 میلی گرم جیوه در اتاق خواب کودک شما با حجم حدود 25 متر مکعب (که مربوط به یک اتاق خواب متوسط است) شکسته می شود. کل 5 میلی گرم جیوه بلافاصله بخار می شود (اتفاقی بعید است) و در نتیجه غلظت جیوه معلق در هوا در این اتاق 0.2 میلی گرم بر متر مکعب است. این غلظت با گذشت زمان کاهش می یابد ، زیرا هوا در اتاق خارج می شود و با هوا از خارج یا از اتاق دیگری جایگزین می شود. در نتیجه ، غلظت جیوه در اتاق احتمالاً پس از حدود یک ساعت یا بیشتر به صفر می رسد.
بر اساس این مفروضات مضرات شکستن لامپ کم مصرف نسبتاً محافظه کارانه ، این سطح و مدت زمان قرار گرفتن در معرض جیوه خطرناک نیست، زیرا از استاندارد اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) که 0.05 میلی گرم بر متر مکعب بخار جیوه فلزی به طور متوسط بیش از هشت ساعت است ، کمتر است. [برای معادل سازی این مقادیر ، می توانیم میانگین غلظت جیوه هوابرد داخل ساختمان را برای 8 ساعت تخمین بزنیم، پس از ریختن مقدار اولیه تخمینی 0.2 میلی گرم بر متر مکعب شروع شده و از آنجا کاهش می یابد. اگر مبادله هوا به طور کامل در یک ساعت فرض شود (یک فرض نسبتاً استاندارد) ، غلظت متوسط 8 ساعته 0.025 میلی گرم بر متر مکعب خواهد بود.

مضرات شکستن لامپ کم مصرف چیست ؟

اقدامات احتیاطی

حتی اگر جیوه ناشی از CFL شکسته خطرناک نباشد، عاقلانه است که اقدامات احتیاطی بیشتری را برای به حداقل رساندن مواجهه با جیوه انجام دهید. EPA ایالات متحده دستورالعمل هایی را در مورد اقدامات خاصی که باید برای پاکسازی جیوه انجام دهید در صورت شکست CFL در خانه شما منتشر می کند. به طور خلاصه ، EPA توصیه می کند که (1) فوراً پنجره ها را باز کنید تا غلظت جیوه را در خانه خود کاهش دهید. (2) جیوه ریخته شده را لمس نکنید. (3) شیشه شکسته CFL را با دقت و بلافاصله تمیز کنید (اما نه با دست یا جاروبرقی) ، و (4) ناحیه آسیب دیده را با یک حوله کاغذی پاک کنید تا تمام قطعات شیشه و جیوه حذف شود. EPA همچنین توصیه می کند که حوله کاغذی و قطعات شیشه ای را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده قرار دهید و کیسه آب بندی شده را به محل جمع آوری زباله های خطرناک خانگی (HHW) محلی خود بیاورید.

منبع

www.saveonenergy.com