نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی

ریسه‌های شلنگی یکی از پرکاربردترین روشنایی‌های لامپ ال ای دی در مکان‌های مختلف هستند که به دلیل زیبایی خاص، محبوبیت بسیار زیادی دارند. در این مطلب، نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی و همچنین برخی از مهمترین نکاتی که هنگام نصب باید در نظر گرفت را بررسی خواهیم کرد.

 

نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی

چگونگی و نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی

ریسه‌ی شلنگی از مزایای بسیاری از جمله نصب آسان، نمای زیبا و انعطاف پذیری برخوردار است. این ویژگی‌ها آن را به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های روشنایی در اوایل قرن 21 تبدیل کرده است. اگرچه این واقعیت که شما با سیم کشی برق دست و پنجه نرم می‌کنید ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما در واقع نصب این ریسه‌ها حتی راحت‌تر از نصب چراغ سقفی است. در نتیجه با اطلاع از نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید. نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی و مراحل انجام کار به شرح زیر است:
۱- ابتدا بهترین مکان برای نصب ریسه که زیباترین جلوه را دارد، مشخص کنید. ۲- طول مناطقی را که می‌خواهید ریسه‌ی شلنگی خود را در آن نصب کنید، اندازه بگیرید. به جای اینکه چندین طناب کوتاه‌تر را به هم بپیچید، یک طناب مساوی با آن بخرید. ۳- گیره‌های پلاستیکی را متناسب با قطر ریسه‌ی شلنگی در امتداد خطی که نورپردازی شما اجرا می‌شود، نصب کنید. هر 4 تا 6 اینچ (10.2 تا 15.2 سانتی‌متر) آن‌ها را فاصله دهید. بست گیره‌ها را کامل سفت نکنید تا فضای کافی برای قرار دادن ریسه‌‌ی شلنگی در آن‌ها وجود داشته باشد.
۴- ریسه‌ها را در امتداد خط گیره‌ها قرار دهید. سپس گیره‌ها را روی ریسه‌ها محکم کنید.
۵- ریسه‌ی شلنگی را به خروجی برقی که در نظر دارید، وصل کنید. معمولا برای رسیدن به خروجی برق بهتر است از سیم‌کشی استفاده کنید تا اینکه خود ریسه را به پریز برسانید. ۶- کلید روشن/خاموش را برای ریسه‌ی شلنگی آزمایش کنید. مدل‌های ارزان قیمت فاقد کلید هستند، بنابراین باید طناب را وصل کرده و از برق بکشید، یا آن را به پریز متصل به کلید روشن وصل کنید. نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی به همین سادگی است. اکنون می‌توانید از روشنایی و زیبایی آن لذت ببرید.

 

نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی

نکاتی که باید پیش از نصب ریسه‌ی شلنگی در نظر بگیرید

همیشه ریسه‌ی شلنگی را قبل از نصب، برش یا اصلاح از برق بکشید. قبل از اتصال به منبع تغذیه، ریسه را باز کنید. ریسه‌ی شلنگی را در حالی که هنوز روی قرقره پیچ خورده است وصل نکنید؛ زیرا ممکن است آن را ذوب کند.  ریسه را فقط در علائم تعیین شده برش دهید.  سرپوش انتهایی باید قبل از اتصال به منبع تغذیه متصل شود.  برش یا آسیب لوله‌های پلاستیکی بیرونی می‌تواند باعث ایجاد خطرات الکتریکی یا آتش‌سوزی شود.  ریسه‌ی شلنگی را نکشید یا به آن فرم ندهید؛ زیرا این امر به سیم‌های داخلی آسیب می‌رساند و باعث خرابی برخی از قسمت‌ها می‌شود.
یکی از مهم‌ترین اصول پیش از آموزش نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی، این است که آن‌ها را فقط در قسمت‌های مشخص می‌توان برش داد. بسته به نوع نور ریسه‌ای که استفاده می‌کنید، این می تواند در هر نقطه از هر 18 اینچ تا هر 72 اینچ متغیر باشد. پس از اینکه متوجه شدید طول ریسه‌‌ی مورد نیاز برای پروژه شما چقدر است، مطمئن شوید این طول بر فاصله‌ی قابل برش ریسه‌ی شما قابل تقسیم است. اگر اینطور نیست، باید نزدیک‌ترین فاصله به بالا یا پایین را برای برش در نظر بگیرید. قسمت‌های قابل برش روی ریسه با علامت و خطوط خط‌کشی شده مشخص است. اگر ریسه‌ در هر قسمتی غیر از این نقاط از پیش تعیین شده قطع شود، به آن قسمت از نور ریسه آسیب می‌رساند و باعث خرابی آن می‌شود.

نحوه‌ی عملکرد ریسه‌ی شلنگی

بعد از اطلاع از نحوه‌ی نصب ریسه‌ی شلنگی، بهتر است در رابطه با عملکرد آن‌ها نیز اطلاعات مختصری ارائه دهیم. این ریسه‌ها شامل لامپ‌های LED یا رشته‌ای هستند که در امتداد مجموعه‌ای از سیم‌های داخلی قرار گرفته‌اند. ریسه‌های شلنگی به بخش‌هایی تقسیم می‌شوند و به صورت سری موازی سیم‌کشی می‌شوند. این بدان معناست که در صورت خرابی لامپ، فقط قسمتی که در آن قرار دارد خاموش می‌شود و نور سایر قسمت‌های ریسه روشن می‌ماند. با توجه به این روش سیم‌کشی، ریسه‌های شلنگی را فقط می‌توان در نقاط تقسیم بین بخش‌ها برید.

منبع

www.wikihow.com