نحوه کار استارتر

لامپ های فلوئورسنت را می توان در سراسر دنیا مشاهده کرد. هنگام بررسی قیمت لامپ فلورسنت و خرید آن باید استارتر را هم در نظر بگیریم. استفاده از این لامپ ها در موارد مختلف بسیار متداول می باشد. این لامپ ها برای روشنایی بسیار پرطرفدار هستند. در مدار های الکتریکی این محصولات می توان قطعات مختلفی را مشاهده کرد. نحوه کار استارتر به این شکل می باشد که در مدار روشنایی لامپ مهتابی مورد استفاده قرار می گیرد. این لامپ ها با شارژ الکتریکی برای تحریک کردن اتم های گاز جیوه نور را تولید می کنند. در این لامپ ها نحوه کار استارتر بسیار مهم می باشد. استارتر می تواند به خوبی جریان اولیه مورد نیاز را فراهم کند. در ادامه به بررسی نحوه کار استارتر خواهیم پرداخت.

نحوه کار استارتر

نحوه کار استارتر چگونه است ؟

هنگامی که کلید برق را فشار می دهید مهتابی نمی تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد. شرط عبور جریان الکتریکی یونیزه بودن گاز داخل مهتابی می باشد. با نبود گاز یونیزه مهتابی به صورت مدار باز عمل می کند. هنگامی که گاز درون مهتابی یونیزه می شود یک مسیر برای هدایت الکتریکی ایجاد می شود. عبور جریان الکتریکی از میان گاز جیوه می تواند باعث تولید نور شود. برای اینکه گاز درون مهتابی یونیزه شود به یک جریان اولیه نیاز داریم. نحوه کار استارتر از این نقطه آغاز می شود. برای ایجاد این جریان اولیه یک استارتر را در ابتدای مسیر قرار می دهند. بدون وجود استارتر نمی توان مهتابی را روشن نمود. نحوه کار استارتر به این صورت می باشد که در مدار مهتابی به صورت موازی قرار خواهد گرفت. اکثر استارتر های موجود دارای دو پایه برای برقراری ارتباط با سایر اتصالات مدار می باشند. دو ترمینال موجود در این قطعه می توانند برق را به خوبی از خود عبور دهند.

نحوه کار استارتر چگونه است ؟

ساختار و نحوه کار استارتر

در نحوه کار استارتر ساختار این قطعه بسیار مهم می باشد. با دانستن ساختار این قطعه می توان کار استارتر را به خوبی شرح داد. در استارتر یک محفظه از گاز پرشده است که یک خازن نیز در کنار آن قرار دارد. ساختمان اصلی یک استارتر در حقیقت یک محفظه لوله ای با گاز پر شده و خازن می باشد. هردو قطعه نام برده شده به صورت موازی با مدار اتصال می یابند. لوله محفظه موجود را با گاز های آرگون و یا نئون پر می کنند. در این محفظه می توان دو صفحه فلزی را مشاهده کرد. ای دو صفحه فلزی در نحوه کار استارتر بسیار مهم می باشند. بین دو نوار قرار داده شده هیچگونه اتصالی وجود نخواهد داشت. این دو صفحه با گاز ما بین آن ها در حقیقت همان خازن مد نظر ما می باشد. خازن موجود می تواند فواید مختلفی را در نحوه کار استارتر داشته باشد.

نقش خازن در استارتر

از خازن به دلایل مختلف در نحوه کار استارتر استفاده می کنند. می توان این دلایل را به صورت موردی بیان کرد. از خازن به منظور حذف تداخل فرکانس رادیویی با سایر دستگاه های موجود استفاده می کنند. صدای ایجاد شده از تخلیه الکتریکی در الکترود ها را به خوبی جذب می کند. در شروع کار برای اطمینان بیشتر ولتاژ ضربه اولیه را به خوبی گسترده کرده و پخش می کند. با جلوگیری از قوس بین اتصالات مداری مهتابی می تواند عمر بسیار بالاتری را برای محصولات به وجود آورد.

استارتر در لامپ های مهتابی

در نحوه کار استارتر می توان جریان را از طریق گاز یونیزه شده به وسیله این قطعه برقرار کرد. از طریق ایجاد دو تماس در داخل جریان می توان به راحتی اتصال را برقرار کرد. در اثر گرمای ایجاد شده به وسیله عبور جریان الکتریکی صفحه فلزی به دیگری نزدیک شده و در کمتر از چند دهم ثانیه اتصال برقرار می شود. این اتصال در نحوه کار استارتر می تواند دو عمل را انجام دهد. اول از همه اینکه گاز را به خوبی یونیزه می کند. در قسمت دوم نیز جریان را از طریق رشته های موجود در لوله اصلی بالا می برد. با این کار های صورت گرفته گاز لوله اصلی به خوبی یونیزه شده و جریان را به راحتی از خود عبور می دهد. در نحوه کار استارتر صفحه دو فلزی استارت خنک شده و شکاف و فاصله دوباره ایجاد می شود. این شکاف و فاصله تازمانی که دفعه بعدی بخواهیم نور را در لوله ایجاد کنیم باز خواهد ماند. در یک جمع بندی کلی می توان بیان کرد که نحوه کار استارتر می تواند در موارد مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد. یک عملکرد بسیار جالب و عالی در این قطعه توانسته در مدارات مختلف و متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع

www.acehardware.com