پروژکتور ال ای دی ضد انفجار

استفاده از چراغ ضد انفجار بخصوص از نوع لامپ ال ای دی برای مشاغلی که در محیط‌های خطرناک فعالیت می‌کنند (جایی که گازها و بخارهای قابل انفجار وجود دارد) ضروری است. کارکنانی که در محیط‌های خطرناک کار می‌کنند دائما در معرض تهدید انفجارهای احتمالی هستند که ممکن است در صورت عدم رعایت نکات ایمنی به طور مناسب رخ دهد. بنابراین لازم است بدانید که چراغ‌های ضد انفجار چگونه می‌توانند به ایمنی بیشتر شما کمک کنند. هدف این مقاله ارائه‌ی یک نمای کلی از پروژکتور ال ای دی ضد انفجار است که به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر کمک کند.

 

پروژکتور ال ای دی ضد انفجار

پروژکتور ال ای دی ضد انفجار چیست ؟

پروژکتور ال ای دی ضد انفجار به وسایل روشنایی اشاره دارد که قادر به جرقه‌هایی هستند که به طور بالقوه می‌توانند گازهای قابل اشتعال و انفجاری در جو را شعله‌ور کنند. چراغ‌های ضد انفجار معمولا در یک قاب ضخیم قرار می‌گیرند که از مواد محکم مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است. همچنین مجهز به لنزهای بسیار بادوام هستند که می‌توانند شرایط سخت کار را تحمل کرده و از ترک جلوگیری کنند.
نصب پروژکتور ال ای دی ضد انفجار با جلوگیری از احتراق گازها و بخارات قابل اشتعال اطراف، خطر انفجار را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. علاوه بر این، کد ملی برق (NEC) که توسط انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) منتشر شده است، مقرر می‌دارد که تمام تجهیزات روشنایی مورد استفاده در مکان‌های خطرناک باید ضد انفجار باشند. با توجه به طراحی قوی وسایل پروژکتور ال ای دی ضد انفجار، خطر انفجار و احتراق بسیار کم است. بنابراین، این امر ایمنی کارکنانی را که در مکان‌های خطرناک کار می‌کنند نیز تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و تضمین می‌کند.

پروژکتور ال ای دی ضد انفجار چیست ؟

ویژگی‌های پروژکتور ال ای دی ضد انفجار

 

لامپ های ضد انفجار را در انواع و اندازه های مختلف برای محیط های مختلف استفاده می شود. هنگام انتخاب پروژکتور ال ای دی ضد انفجار مواردی را باید مدنظر داشته باشیم :

طراحی

در یک چراغ استاندارد، لامپ، سیم‌کشی و کلید مستقیما در معرض فضای محلی قرار می‌گیرند. جرقه‌ی احتمالی و حتی گرمای لامپ می‌تواند برای آتش‌سوزی کافی باشد. به این ترتیب، هرگونه جرقه‌ی ناشی از تغییر ناگهانی انرژی در داخل دستگاه ممکن است بتواند گازهای قابل اشتعال در جو را شعله‌ور کند. در حالی که در چراغ‌های ضد انفجار، هرگونه انفجار که ممکن است رخ دهد در داخل دستگاه قرار دارد. اجزای یک دستگاه روشنایی ضد انفجار برای جلوگیری از خروج جرقه یا شعله‌های احتمالی از واحد مسکن داخلی محفظه شده است. این بدان معناست که پروژکتور ال ای دی ضد انفجار قادر به مهار انفجار در واحد مسکونی خود هستند. این مانع از گسترش انفجار در خارج از واحد می‌شود که می‌تواند باعث آسیب بیشتر به تجهیزات و جراحت کارکنان شود.

ماندگاری بالا

چراغ‌های ضد انفجار در مقایسه با چراغ‌های استاندارد معمولا از دوام بیشتری برخوردار هستند. از آنجا که چراغ‌های ضد انفجار اغلب با مواد محکم و سنگین ساخته می‌شوند، می‌توانند در محیط‌های سخت‌تر کار کنند. این بدان معناست که پروژکتور ال ای دی ضد انفجار به راحتی به وسایل روشنایی استاندارد آسیب نمی‌رسانند که این امر را برای عملیات در فضاهای محدود به گزینه‌ی بهتری تبدیل می‌کند. بنابراین، دوام بالای وسایل روشنایی ضد انفجار به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و تعمیر مشاغل شما کمک می‌کند.

مقاومت بیشتر

چراغ‌های ضد انفجار به دلیل داشتن قاب مقاوم و لنزهای شیشه‌ای با ضخیم، در برابر ارتعاشات بسیار مقاوم هستند. این امر باعث حمل‌ونقل آسان‌تر آن‌ها می‌شود. چرا که این چراغ‌ها را می‌توان با لیفتراک یا سایر ماشین‌آلات حمل‌و‌نقل از مکانی به مکان دیگر بدون خطر آسیب دیدن جابه‌جا کرد. این در حالی است که چراغ‌های عادی با کوچک‌ترین ضربه یا حرکت ممکن است آسیب ببینند. به این ترتیب، پروژکتورهای ال ای دی ضد انفجار قابل حمل‌تر از چراغ‌های معمولی هستند. انتشار گرمای کمتر : چراغ‌های LED ضد انفجار نیز به دلیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی، گرمای کمتری منتشر می‌کنند. این به طور کلی احتمال تولید جرقه را کاهش می‌دهد.

سازگار با محیط زیست

پروژکتور ال ای دی ضد انفجار علاوه بر مزایای صرفه‌جویی در انرژی، حاوی مواد سمی یا مضر مانند جیوه و سرب نیست. بنابراین، استفاده از این چراغ‌های ضد انفجار به جای چراغ‌های سنتی منجر به سازگاری بیشتر با محیط زیست می‌شود.
با توجه به ویژگی‌های این دسته از چراغ‌ها و همچنین امکاناتی که برای فضاهای پرخطر از قبیل کارخانه‌های پتروشیمی، سکوهای نفتی فراهم می‌کنند، امروزه استفاده از آن‌ها رو به افزایش است. اگر شما نیز در محیط پرخطر فعالیت می‌کنید، ما استفاده از پروژکتورهای ال ای دی ضد انفجار را به منظور جلوگیری از وقوع حوادث خطرناک مانند آتش‌سوزی پیشنهاد می‌کنیم.

منبع

www.supermec.com