اجزای لامپ رشته ای

لامپ مطمئناً یکی از مفیدترین اختراعات در تاریخ بشریت است. لامپها آنقدر گسترده هستند که ما اغلب فراموش می کنیم که این وسایل کوچک چقدر مفید هستند و در واقع چگونه کار می کنند. لامپ رشته ای اولین نسل لامپ های روشنایی است. در این مقاله قصد داریم اجزای لامپ رشته ای را بررسی کنیم.

اجزای لامپ رشته ای

بررسی اجزای لامپ رشته ای

خوشبختانه لامپ های رشته ای آرایش بسیار ساده ای دارند. به تصویر این لامپ رشته ای نگاه کنید. اکثر لامپ های رشته ای دارای پایه متوسط هستند. به سیم پیچ بالای پایه شیشه ای توجه کنید. این رشته معمولاً از فلز تنگستن ساخته شده است. در حالی که خود سیم پیچ تنها حدود یک اینچ طول دارد، اگر بخواهید سیم پیچ را به سمت بیرون بکشید، طول آن کمی بیش از 6 فوت خواهد بود. گاهی اوقات از گاز کریپتون برای افزایش طول عمر اجزای لامپ رشته ای استفاده می شود.

بررسی اجزای لامپ رشته ای

اجزای لامپ رشته ای و نحوه کار آنها

هنگام چرخاندن سوئیچ در واقع چه اتفاقی در اجزای لامپ رشته ای می افتد. الکتریسیته از کنتاکت ها به رشته جریان می یابد و در حالی که جریان از طریق سیم به رشته عبور می کند، الکترون ها دائماً به اتم های تشکیل دهنده رشته تنگستن برخورد می کنند. به دلیل این برخوردهای دائمی، اتم های تشکیل دهنده رشته به ارتعاش در می آیند به بیان ساده تر، جریان الکتریکی اتم ها را گرم می کند و باعث می شود الکترون های محدود شده در اتم های ارتعاشی موقتاً به سطوح بالاتری از انرژی برسند. هنگامی که این الکترونها انرژی اضافی خود را به عنوان فوتون آزاد می کنند، به سطح انرژی اولیه خود باز می گردند.

اجزای لامپ رشته ای و نحوه کار آنها

نحوه تولید نور لامپ رشته ای

روش تولید نور اجزای لامپ رشته ای شامل تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی برای تولید انرژی نوری است. یک سیم بسیار نازک با نقطه ذوب بالا (فیلامنت) در لامپ های رشته ای استفاده می شود. هنگامی که برق از طریق این سیم نازک عبور می کند ، گرم می شود و در نتیجه ، سیم (رشته) شروع به درخشش می کند. رایج ترین رشته الکتریکی مورد استفاده در اجزای لامپ رشته ای تنگستن است که یک رشته با کیفیت بسیار بالا با نقطه ذوب بسیار بالا است.

رشته لامپ رشته ای

بخش جالب این است که در اجزای لامپ رشته ای تنها 3 درصد از انرژی الکتریکی به انرژی نوری و بقیه انرژی به انرژی گرمایی تبدیل می شود. به همین دلیل ، لامپ های LED در مقایسه با لامپ های رشته ای معمولی مقرون به صرفه تر هستند. از آنجا که رشته لامپ رشته ای نیاز به محافظت دارد. بنابراین ، یک محفظه شیشه ای مخصوص استفاده می شود که رشته لامپ را از محیط خارجی محافظت می کند.

دمای رنگ کلوین لامپ های رشته ای

کلوین واحد استاندارد دمای ترمودینامیکی است. دمای کلوین نور نشان دهنده گرمی یا خنکی نور است. چراغ های بالای 5000K نورهای سرد محسوب می شوند، در حالی که چراغ هایی با دمای رنگ کمتر از 5000K رنگهای گرم محسوب می شوند. 2000K گرم ترین رنگ در نظر گرفته می شود که دمای نور مشابه نور شمع را از خود ساطع می کند و از طرف دیگر، 10000K جالب ترین رنگ، همان یک آسمان روشن روشن است. لامپ های رشته ای دارای رنگ زرد روشن هستند که بین 2600K-3500K متغیر است. بنابراین یک نور تاریک و گرم ارائه می شود.

مشخصات لامپ رشته ای

آیا لامپ های رشته ای قابل تنظیم هستند؟ بله، لامپ های رشته ای کاملاً قابل تنظیم هستند. از آنجا که میزان نور تولید شده توسط لامپ رشته ای بستگی مستقیم به منبع جریان الکتریکی دارد، می توانید به راحتی با افزایش یا کاهش مقدار جریان ، نور را کنترل کنید. آیا لامپ های رشته ای ضد آب هستند؟ خیر ، لامپ های رشته ای به هیچ وجه ضد آب نیستند. اگر حتی چند قطره آب روی یک لامپ رشته ای بریزید ، منفجر می شود. بنابراین ، این لامپ ها در خارج از منزل استفاده نمی شوند.
طول عمر لامپ های رشته ای چقدر است؟ عمر متوسط لامپ های رشته ای بین 1000 تا 3000 ساعت است. اگرچه برخی از لامپ ها می توانند بسیار بیشتر دوام بیاورند ، اما عمر متوسط این لامپ ها بین 1500-2000 ساعت است. در لامپ های رشته ای از چه رشته ای استفاده می شود؟ این سیم رشته ای باید بتواند دمای بالا را تحمل کند و در دمای بالا روشن شود. ماده معمولی که به عنوان رشته در لامپ های رشته ای استفاده می شود تنگستن است.

آیا لامپ های رشته ای کم مصرف هستند؟

متأسفانه، لامپ های رشته ای کم مصرف نیستند. این لامپ ها انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند و هنگامی که رشته گرم می شود، انرژی نوری از خود ساطع می کند. در این فرایند مقدار زیادی انرژی به شکل گرما هدر می رود که باعث می شود از نظر انرژی کم مصرف شود. لامپ های رشته ای برق را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند تا لامپ را روشن کنند.97 درصد از این برق سبک در قالب گرما هدر می رود. تنها 3 درصد از این انرژی الکتریکی به نور تبدیل می شود. بنابراین ، یک دسته انرژی گرمایی تولید می کند. به طور معمول ، یک لامپ رشته ای 60 وات می تواند 4000 فارنهایت حرارت تولید کند.

منبع

blog.1000bulbs.com