انواع بالاست

بالاست ها را می توان به عنوان یکی از تجهیزات کنترلی در روشنایی و لامپ های مختلف مورد استفاده قرار داد. انواع بالاست را می توان در موارد مختلف و متنوعی مورد استفاده قرار داد. هنگام خرید لامپ بخار جیوه و سایر لامپ های گازی باید بالاست و استارتر را هم لحاظ کنیم. هر یک از این محصولات می توانند به خوبی برای موارد مختلف مفید باشند. کار این محصولات از یک مقاومت ساده تا یک قطعه برای کنترل ولتاژ و جریان بسیار متنوع می باشد. می توان از انواع بالاست های موجود در موارد مختلف و مخصوصی استفاده کرد. هر یک از این بالاست ها می توانند به خوبی نیاز های موجود در مدارات مختلف را برآورده کنند. هنگامی که در یک مدار روشنایی تخلیه گاز الکتریکی می تواند برای شما نور ایجاد کند، نیازمند انرژی برق بیشتری می باشد.
می توان از انواع بالاست در این مدارات به عنوان یک عنصر برای واکنش در مدار داخلی استفاده کرد. با استفاده از این قطعات می توان ولتاژ مورد نیاز مدار را به خوبی تکمیل کرد. برای اینکه این ولتاژ و جریان اضافه شده به مدار و لامپ های موجود آسیب وارد نکنند بلاست این پارامتر ها را کنترل می کند. انواع بالاست های موجود را می توان در لامپ های مختلفی مورد استفاده قرار داد. بالاست های ال ای دی به عنوان یک مقاومت اساسی در مدار ایفای نقش می کنند.

انواع بالاست

انواع بالاست الکتریکی

می توان انواع بالاست های الکترونیکی را در 4 دسته اساسی دسته بندی کرد. هر یک از این بالاست ها می توانند کاربرد های مختلفی را داشته باشند. در ادامه انواع بالاست ها الکتریکی را در دسته های مختلف برای شما شرح خواهیم داد.
– بالاست استارت سریع: گرمای اولیه در این نوع از بالاست ها به کاتد اعمال نشده و به جای آن ولتاژی بالا را مورد استفاده قرار می دهند. این مدل از انواع بالاست را می توان به عنوان یکی از بهترین مدل ها در صرفه جویی دانست. با هر بار روشن کردن لامپ مواد موجود در سطح سرد الکترود سوزانده می شوند. این کار باعث می شود کمترین سیکل های استارت در لامپ به وجود بیاید. بالاست های استارت سریع را می توان به عنوان بهترین گزینه ها برای کاربری های طولانی در نظر گرفت. از این محصولات در مکان هایی که به دفعات لامپ ها خاموش و روشن می شوند مناسب نیستند.
– بالاست استارت خیلی سریع: گرما و ولتاژ موجود به صورت همزمان در این نوع بالاست به کاتد های اعمال می شوند. با توجه این نوع از کاربری می توان طول عمر بسیار بیشتری را نسبت به بالاست سریع برای این محصولات در نظر گرفت. شاید بتوان تنها عیب موجود در این نوع از بالاست را مصرف انرژی بیشتر نسبت به انواع بالاست سریع بیان کرد.

انواع بالاست الکتریکی

انواع بالاست های بهینه

– بالاست با استارت قابل برنامه ریزی: این نوع بالاست نسبت به مدل های قبلی بسیار پیشرفته تر می باشد. این نوع از بالاست با ایجاد توان در فیلامان گرمای اولیه را به کاتد ها انتقال می دهند. در حین انتقال گرما می توان شاهد ایجاد ولتاژ در کاتد ها نیز بود. می توان بالاترین طول عمر را در بین انواع بالاست برای این مدل مد نظر قرار داد. این نوع از بالاست برای لامپ هایی که تعداد زیادی از خاموش و روشن را تجربه می کنند نیز بسیار مناسب می باشد. از این نوع از بالاست ها می توان به صورت عمده در مکان هایی که روشن و خاموش کردن لامپ ها اتفاق می افتد استفاده کرد. از این نوع بالاست می توان در مکان های اداری که رفت آمد زیاد بوده و دارای سنسور های خاموش و روشن می باشند استفاده کرد.
– بالاست با استارت ترکیبی: این نوع از بالاست دارای اجزای مختلفی می باشد. در انواع بالاست  ترکیبی می توان یک مدار گرم کننده الکترود، ترانس با هسته سیم پیچی شده، سوئیچ الکترونیکی را مشاهده کرد. بالاست های ترکیبی عمدتا عملکردی را شبیه به بالاست های مغناطیسی را دارا می باشند. ترکیبی بودن این نوع از بالاست ها به دلیل داشتن یک مدار جداکننده کاتد می باشد. به وسیله این جداکننده بعد از گرم شدن الکترود، مدار گرم کننده الکترود از استارت لامپ جدا می شود. این نوع از عملکرد می تواند در افزایش طول عمر لامپ بسیار تاثیر گذار باشد.

در یک جمع بندی کلی می توان بیان کرد که انواع بالاست ها برای لامپ های روشنایی قطعاتی ضروری می باشند. می توان به وسیله این محصولات طول عمر بالاتری را نیز در لامپ ها مشاهده کرد. یکی از مهم ترین موارد موجود در مورد انواع بالاست این می باشد که می توان در موارد متعدد الکتریکی و مغناطیسی از این محصولات استفاده کرد.

منبع

home.howstuffworks.com