طرز کار لامپ کم مصرف

با توسعه‌ی فناوری‌ها، اختراعات جدید بیشتری با موفقیت در زندگی روزمره‌ی ما ظاهر می‌شوند. زمان‌هایی که مردم مجبور بودند با نور شمع زندگی کنند دیگر گذشته است و داشتن چراغ مناسب در خانه و محل کار به یک نیاز اساسی برای هر خانه، موسسه، فضای کاری و غیره تبدیل شده است. در میان انواع لامپ‌ها و چراغ‌ها، تولید لامپ کم مصرف کمک بسیاری به صرفه‌جویی در انرژی‌ها و هزینه‌ها کرده است. در این مطلب، طرز کار لامپ کم مصرف را بررسی خواهیم کرد.

طرز کار لامپ کم مصرف چیست ؟

پیش از آن که به بررسی طرز کار لامپ کم مصرف بپردازیم، بهتر است اطلاعاتی در رابطه با آن‌ها ارائه دهیم. انقلاب تکنولوژیکی که پس از معرفی لامپ به وجود آمد، به سرعت باورنکردنی رخ داد و مردم خیلی سریع آن را پذیرفتند. خود لامپ در طول زمان به شدت تغییر کرده است؛ زیرا مخترعان به دنبال راه‌هایی برای کارآمدتر کردن این فناوری بسیار مهم و به ویژه مصرف انرژی کمتر بودند. لامپ‌های فلورسنت فشرده یا CFL یکی از انواع لامپ‌های کم مصرف هستند که نسبت به لامپ‌های رشته‌ای انرژی کارآمدتر و مصرف کمتری دارند. در ادامه طرز کار لامپ کم مصرف فلورسنت فشرده را بررسی خواهیم کرد.
اگرچه اصل کار اکثر لامپ‌ها تقریبا یکسان است، اما طرز کار لامپ کم مصرف فلورسنت فشرده از جنبه‌های مختلف متفاوت است و روشنایی آن با مکانیسم بسیار متفاوتی راه‌اندازی می‌شود. لامپ فلورسنت فشرده از بخار آرگون و جیوه در داخل لوله مارپیچ شکل خود استفاده می‌کند. بالاست یکپارچه‌ جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که از بخار عبور می‌کند و مولکول‌های گاز را تحریک می‌کند.
برای اولین لامپ‌های فلورسنت فشرده، زمان تولید الکتریسیته که برای تحریک مولکول‌ها کافی است، نسبتا طولانی بود و حداقل چند ثانیه طول می‌کشید، اما برای جدیدترین نسل لامپ‌های فلورسنت فشرده، زمان لازم برای گرم شدن آن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. هنگامی که گاز برق گرفت، لامپ شروع به تولید نور ماوراء بنفش می‌کند که سپس مواد فلورسنت رنگ شده در داخل لامپ را تحریک می‌کند. سپس پوشش فلورسنت انرژی را مصرف کرده و نور مرئی ساطع می‌کند.

موارد استفاده از لامپ فلورسنت فشرده

با توجه به طرز کار لامپ کم مصرف CFL، اصل استفاده از لامپ‌های فلورسنت فشرده تقریبا مانند لامپ‌های رشته‌ای قدیمی است، فرقی نمی‌کند که از آن‌ها در خانه یا محل کار خود استفاده کنید. جدیدترین لامپ‌های CFL به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در اکثر دستگاه‌های نور الکتریکی که نیاز به استفاده از لامپ پیچ‌دار دارند، قرار می‌گیرند. تنها تفاوت قابل توجهی که با خرید لامپ فلورسنت فشرده خواهید دید این است که گرانتر از لامپ رشته‌ای معمولی شما خواهد بود. اما با استفاده از آن‌ها متوجه مزایای بلندمدت (هم از نظر انرژی و هم از نظر مالی) لامپ CFL خواهید شد. جنبه دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این واقعیت است که حتی اگر با استفاده از CFL می‌توانید با استفاده از انرژی الکتریکی کمتر به حفظ محیط زیست کمک کنید.

مزایای استفاده از لامپ CFL

همانطور که قبلا ذکر شد، اختراع لامپ‌های فلورسنت فشرده با توسعه‌ی یک منبع نور مصنوعی بسیار کارآمد که مزایای زیادی نسبت به سایر لامپ‌ها دارد، زندگی روزمره ما را متحول کرده است. بر اساس طرز کار لامپ کم مصرف CFL، مزیت اصلی آن ذخیره‌ی انرژی است. در واقع می‌تواند 4 برابر بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای در انرژی صرفه جویی کند. با دانستن این واقعیت که لامپ‌های فلورسنت فشرده در بسیاری از کشورها روشنایی تقریبا 15 درصد از کل انرژی خانوار را اشغال می‌کنند، نیازی به هیچ مهارت ریاضی برای به دست آوردن تصویر کلی از میزان صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها نیست.
اگر از مسائل زیست محیطی و مبارزات دنیای مدرن آگاه هستید، احتمالا می‌دانید که 70 درصد برق ما هنوز با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. اگرچه انرژی‌های تجدیدپذیر به آرامی نقش خود را در این صنعت گسترش می‌دهند، بسیاری از کشورها هنوز به شدت به سوخت‌های فسیلی متکی هستند. از آنجایی که تقاضا برای برق بسیار سریع افزایش می‌یابد، استفاده از سوخت‌های فسیلی نیز در حال رشد است و مشکلات زیست محیطی زیادی مانند اثر گلخانه‌ای ایجاد می‌کند. اما طرز کار لامپ‌ کم مصرف فلورسنت فشرده به گونه‌ای است که با مصرف کمترین انرژی، کمترین آسیب را به محیط می‌رساند و در عین حال بیشترین بازدهی را برای مصرف کننده فراهم می‌کند.

منبع

www.ledwatcher.com