لامپ بخار جیوه چیست

لامپ بخار جیوه چیست ؟ لامپ بخار جیوه لامپ های بخار فلزی هستند که بر اساس انتشار نور از اتم های جیوه (Hg) ساخته می شوند. در ادامه قصد داریم مبحث لامپ بخار جیوه چیست ؟ را با هم بررسی کنیم. طرز کار لامپ بخار جیوه چیست ؟ جیوه (Hg) تنها فلز ابتدایی است که در دمای اتاق، فشار بخار قابل توجهی دارد. بنابراین، یک لامپ محصور ممکن است در اصل فقط شامل جیوه باشد، اما غالباً مقداری گاز استارتر مانند آرگون یا زنون نیز درون آن وجود دارد. کار لامپ می تواند با فشار بخار نسبتاً کم شروع شود، که متعاقباً (طی چند دقیقه) به دلیل گرم شدن در حین کار افزایش می یابد، زیرا مقدار بیشتری از جیوه مایع تبخیر می شود.
به جای جیوه مایع ، یک لامپ بخار جیوه ممکن است حاوی آمالگام باشد. هنگامی که چنین لامپی خاموش می شود، جیوه تا حد زیادی در آمالگام بسته می شود و این بدان معنی است که خطر سمی مربوط به شکستن لامپ کاهش می یابد و فرد می تواند قطعات آمالگام را قبل از تبخیر زیاد جیوه جمع آوری کند.

لامپ بخار جیوه چیست

 

انواع لامپ بخار جیوه چیست ؟

انواع لامپ بخار جیوه چیست ؟ مانند اکثر انواع دیگر لامپهای بخار فلزی، لامپهای بخار جیوه نیز باید با یک بالاست الکتریکی مناسب برای تثبیت جریان الکتریکی کار کنند.

لامپ های بخار جیوه کم فشار

در لامپهای کم فشار، افزایش دما متوسط است. چگالی، توان و تابش نور ساطع شده نیز نسبتاً کم است.
انتشار نور در لامپهای کم فشار جیوه یک طیف نوری مشخص است که بیشتر در منطقه طیفی قابل مشاهده و ماورا بنفش نشان می دهد، اما تا حدی نیز اشعه مادون قرمز است. تعداد قابل توجهی از خطوط طیفی استاندارد جیوه وجود دارد که می تواند با لامپ های طیفی مبتنی بر جیوه تولید شود. طول موج معمولی 184.5 نانومتر ، 253.7 نانومتر ، 365.4 نانومتر ، 404.7 نانومتر ، 435.8 نانومتر ، 546.1 نانومتر ، 578.2 نانومتر و 1014 نانومتر است.

کاربرد لامپ بخار جیوه کم فشار

کاربرد لامپ بخار جیوه چیست ؟ لامپهای کم فشار جیوه همچنین به عنوان منابع نسبتاً کارآمد نور ماورا بنفش برای کاربردهایی مانند پخت UV ، لیتوگرافی ، طیف سنجی UV ، سولاریوم ، تولید ازن ، عقیم سازی آب و سایر اشعه میکروب کش استفاده می شوند. برای چنین کاربردهایی تابش خاصی لازم نیست
برای برنامه هایی که فقط از خروجی لامپ قابل مشاهده استفاده می شود (به عنوان مثال روشنایی) ، معمولاً برای از بین بردن نور ماورابنفش به فیلتر UV جذب کننده احتیاج داریم، در غیر این صورت می تواند برای چشم و پوست آسیب زا باشد.

لامپ بخار جیوه چیست و چگونه راه اندازی

لامپ بخار جیوه فشار قوی

نوع فشار قوی لامپ بخار جیوه چیست ؟ لامپ های قوس بخار جیوه فشار بالا (نوعی لامپ تخلیه با شدت بالا) با فشار یک اتمسفر و با چگالی توان بسیار زیاد کار می کنند ، به طوری که جیوه بیشتری تبخیر می شود. تراکم بالای بخار امکان انتشار نور با تابش بسیار بالاتر را فراهم می کند.
در چنین لامپ هایی، گسترش طیفی بسیار قوی تری نیز وجود دارد. لامپهای جیوه ای با فشار بالا می توانند به عنوان منبع نور سفید استفاده شوند. برای روشنایی، تن رنگ آنها تمایل به آبی-سبز (دمای رنگ نسبتاً بالا) ، با کمبود طیف در منطقه قرمز دارد. کارایی درخشان معمولاً در حدود 35 تا 65 لیتر بر ثانیه است که نسبت به لامپهای رشته ای بسیار بهتر است، اما از طرف دیگر به مراتب از آنچه می توان با لامپهای متال هالید بدست آورد ، بدتر است. طول عمر دستگاه می تواند هزاران ساعت باشد (بسیار بیشتر از چهار لامپ رشته ای) ، اما به طور خاص به نوع لامپ بستگی دارد.

کاربرد لامپ بخار جیوه فشار قوی

کاربرد لامپ بخار جیوه چیست ؟ لامپهای فشار قوی جیوه بیشتر برای کاربردهای روشنایی با قدرت بالا و پروژکتورها مورد استفاده قرار گرفته اند. به عنوان مثال، اکنون می توان لامپ های متال هالید تولید کرد که از لحاظ بازده انرژی و ارائه رنگ بسیار برتر از لامپ های جیوه ای سنتی هستند، در حالی که طول عمر لامپ ها هنوز هم می تواند بسیار زیاد باشد.

لامپهای بخار جیوه فشار متوسط

همچنین لامپهای جیوه ای با فشار متوسط وجود دارند که دارای ویژگی های تا حدودی میانی هستند. آنها در درجه اول نور UV-A یا UV-C منتشر می کند و برای کاربردهایی مانند ضد عفونی ، درمان با اشعه ماورا بنفش و سایر فرآیندهای فتوشیمیایی استفاده می شود

منبع

www.rp-photonics.com