لامپ led بهتر است یا smd

از آنجایی که لامپ ال ای دی و  چراغ‌های LED چند سال پیش به بازار آمدند، دستخوش تغییرات تکاملی شده‌اند که جنبه‌های مختلف عملکرد آن‌ها را بهبود بخشیده است. از سوی دیگر یکی از مهمترین گام‌ها ظهور فناوری SMD (مخفف Surface Mounted Device) بوده است. در این مطلب با بررسی هر یک از آن‌ها مشخص خواهیم کرد که لامپ led بهتر است یا smd کدامیک ؟

لامپ led بهتر است یا smd

چراغ و لامپ led بهتر است یا SMD

پیش از آن که بدانید لامپ led بهتر است یا smd ، بهتر است اطلاعات مختصری در رابطه با هر یک از آن‌ها ارائه دهیم. قدمت دیودهای ساطع کننده‌ی نور یا ال ای دی به اوایل دهه‌ی 1960 باز می‌گردد. با این حال، برای چندین دهه‌LED ها به دلیل هزینه‌ی ساخت، کاربردهای عملی زیادی نداشتند. امروزه‌LED ها در همه چیز از اسباب بازی گرفته تا خودروهای لوکس کاربردهای مقرون به صرفه‌ای دارند. LED SMD یک LED روی سطح است که اندازه‌ی نور را کاهش می‌دهد و در عین حال رنگ‌های بیشتری را به یک LED اضافه می‌کند.

ال ای دی‌های SMD روی سطح بردهای الکترونیکی نصب می‌شوند اما مانند سایر انواع ال ای دی‌ها به صورت فیزیکی از روی بردها عبور نمی‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم SMD کوچک‌سازی است. کاهش سایز LED امکان قرار دادن 3 ال ای دی با رنگ‌های مختلف را در یک واحد فراهم می‌کند. گام (یا فاصله) بین پیکسل‌ها بر وضوح و کیفیت تصویر یک صفحه‌ی نمایش LED، مانند یک بیلبورد دیجیتال، تاثیر می‌گذارد و باعث بهبود کیفیت تصویر می شود. اما برای این که تصمیم بگیریم لامپ led بهتر است یا smd، نیاز به اطلاعات بیشتری داریم.

اندازه‌ی کوچک‌تر مزیت اصلی LED‌های SMD است. اگرچه LED‌های معمولی کوچک‌تر از سایر انواع چراغ‌ها هستند، اما بسیاریر از دستگاه‌های الکترونیکی جدید همچنان به منابع نوری کوچک‌تری نیاز دارند. هارد دیسک‌ها، درایوهای فلش و سایر اجزای کامپیوتر نیاز به استفاده کارآمد از فضا دارند. در دستگاه‌هایی که فضا در آن‌ها ممتاز است، SMD‌ها می‌توانند منبع نور را بدون اشغال فضای قابل توجهی در داخل این دستگاه‌ها فراهم کنند. بنابراین، نمایشگرهای فضای باز و داخلی از SMD‌ها سود زیادی می‌برند؛ زیرا علاوه بر فشردگی، به ایجاد رنگ‌های بیشتر و تصاویر با کیفیت بالاتر کمک می‌کنند. برای آن که بدانیم لامپ led بهتر است یا smd، آن‌ها را از جنبه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد:

چراغ و لامپ led بهتر است یا SMD

۱- افزایش بهره‌وری انرژی

از جمله مهمترین ویژگی‌هایی که از طریق آن می‌توان فهمید لامپ led بهتر است یا smd، میزان بهره‌وری آن‌ها در انرژی است. یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها این است که نورافکن‌های SMD خروجی لومن بالاتری را برای مصرف انرژی کمتر ارائه می‌کنند که آن‌ها را نسبت به چراغ‌های LED قدیمی‌تر قدرتمندتر و کارآمدتر می‌کند. لامپ با SMD کمتر به تعداد لومن بسیار بالاتری دست می‌یابد. البته شایان ذکر است که هیچ استاندارد صنعتی برای این قانون وجود ندارد و همه‌ی لامپ‌ها از یک اصل پیروی نمی‌کنند.

۲- زاویه‌ی پرتوی بازتر

نورافکن‌های SMD همچنین یکی از انتقادات اولیه چند سال پیش به‌LED ها را مورد توجه قرار می‌دهند: اینکه نور آن‌ها خیلی متمرکز است و خیلی خوب پخش نمی‌شود. به طور معمول، لامپ‌های SMD دارای زاویه‌ی پرتوی 120 درجه هستند که حتی از اکثر لامپ‌های هالوژن نیز بیشتر است. بر این اساس می‌توان دانست که از نظر زاویه‌ی پرتو لامپ led بهتر است یا smd.

۳- طول عمر بیشتر

LED های SMD همچنین طول عمر چشمگیر قبلی را بهبود می‌بخشند. لامپ‌های LED استاندارد 10 تا 30000 ساعت دوام دارند، اما‌LED های SMD  تا 50000 ساعت به کار خود ادامه می‌دهند. بنابراین فرض کنید که از لامپ‌های خود به طور متوسط ​​8 ساعت در روز استفاده می‌کنید، یک لامپ 30000 ساعته فقط 10 سال برای شما دوام می آورد، اما یک لامپ 50000 ساعتی بیش از 17 سال همچنان می‌درخشد!

اگر از ‌LED‌های SMD در کل خانه‌ی خود استفاده کنید، این کار هزینه های تعمیر و نگهداری را به شدت کاهش می‌دهد و تضمین می‌کند که هزینه‌ی کمتری برای تعویض لامپ‌های خود صرف کنید. مزیت دیگر‌SMD ها این است که روی سطح نصب می‌شوند (به صورت صاف روی سطح لامپ چیده شده‌اند) و در مقایسه با لامپ‌های LED فضای کمتری اشغال می‌کنند. با در نظر گرفتن همه‌ی این ویژگی‌ها، اگر می‌خواهید بدانید لامپ led بهتر است یا smd، احتمالاً ارزش دارد که ال ای دی‌های SMD را به عنوان نوعی چراغ LED نسل دوم در نظر بگیریم.

منبع

www.wholesaleledlights.co.uk