پروژکتور ال ای دی رشد گیاه

وجود انواع پروژکتور ال ای دی رشد گیاه به شما توانایی بالایی میدهد. یعنی می توانید آن را برای رشد دادن هر گیاهی استفاده کنید. حتی میتوانید گیاه ها را در محیط های کوچک و بزرگ پرورش دهید. با توجه به قیمت لامپ ال ای دی قیمت این پروژکتورها نسبت به انواع گازی آن بسیار به صرفه است. رشد دادن و پرورش گیاهان در فضاهای کنترل شده بسیار آسان است و دارای مزیت هایی نیز می باشد. مزیت هایی که یک فضای کنترل شده میتواند به شما بدهد شامل: عدم آفت زدگی گیاهان، کنترل کامل بر روی میزان آب و کنترل بر نوع هوای گیاه میشود. اما همیشه یک مشکل باعث می‌شود تا فضاهای کنترل شده نتوانند رضایت خاطر پرورش‌دهندگان گیاهان و یا دوستداران گیاهان را فراهم کند. این مشکل به حدی جدی است که حیات گیاهان به آن وابسته است؛ این مشکل عدم نور کافی است. مادامی که نور مناسب و کافی به هر گیاه نرسد، او نمی‌تواند به اندازه کافی فتوسنتز کند.

پروژکتور ال ای دی رشد گیاه

چرا باید از پروژکتور ال ای دی رشد گیاه استفاده کنیم ؟

پرورش دهندگان گیاهان برای تامین نور گلخانه های خود همیشه دچار مشکل هستند مخصوصاً کسانی که در کلانشهر ها می باشند. پروژکتور ال ای دی رشد گیاه می تواند در رشد صیفی جاتی که در منزل کشت می‌ شوند موثر واقع شود. احتمالاً برایتان سوال می شود که بپرسید: آیا نور خانه برای زنده ماندن گیاهان کفایت نمی کند؟ و چرا باید از از یک نور اضافی دیگر استفاده کنیم؟ انواع لامپ های رشته ای و به طور کلی نورپردازی هایی که داخل خانه وجود دارد نمی‌توانند جای خورشید را برای عمل فتوسنتز گیاه بگیرند؛ مگر اینکه لامپ های فلورسنت به طور 16 ساعته بر گیاه بتابند که اصلاً مقرون به صرفه نخواهد بود. لذا گیاهان نمی توانند در بیشتر فضاهای خانگی و گلخانه ای به طور کافی و مناسب رشد کنند.

چرا باید از پروژکتور ال ای دی رشد گیاه استفاده کنیم

آیا با انواع پروژکتور ال ای دی رشد گیاه آشنا هستید؟

پروژکتورها انواع مختلفی دارند. از جمله انواع آن می توان به پروژکتورهای گازی، ال ای دی، فلورسنت اشاره کرد. در ادامه هر یک از این موارد را با هم به طور جداگانه بررسی میکنیم

چراغ رشد HID :

این نوع از چراغ ها به دلیل تولید گرمای زیاد، برای گیاهانی همچون گوجه‌ فرنگی کاربرد دارند. البته زمانی که چراغ های ال ای دی به بازار آمدند این نوع چراغ ها با توجه به هزینه های بیشتری که در مقایسه با چراغ های ال ای دی داشتند کم کم از بازار رقابت کنار رفتند. این چراغ ها در دو طیف نوری کم و بالا وجود دارند و می توانید با توجه به نیاز سبزیجاتی که پرورش می دهید از این چراغ ها استفاده کنید. البته باید به یاد داشته باشید که تجهیزات مخصوص آن را نیز باید تهیه کنید.

چراغ رشد ال ای دی :

لامپ های ال ای دی قیمتهای نسبتاً بالاتری در مقایسه با سایر چراغ های رشد گیاهان دارند. علت این قیمت بالا به خاطر این است که اولاً این لامپ ها مدت عمر بسیار طولانی تر نسبت به چراغ های دیگر دارند و دوماً در عین اینکه برق بسیار کمی مصرف میکنند میتوانند نور فوق العاده بیشتری را از خود تولید کنند. پس اگر شما در باغچه و یا در گلخانه ی خود گیاهانی پرورش می‌ دهید که به نور زیاد و حرارت کمی احتیاج دارند می توانید از این نوع لامپ ها استفاده کنید.

چراغ رشد فلورسنت :

این نوع از لامپ ها بیشترین کاربرد در مصارف عمومی را دارد زیرا گیاهان آپارتمانی و یا گیاهانی که به نور کمی احتیاج دارند به راحتی می توانند با استفاده از نورهای این نوع از لامپ ها عمل فتوسنتز را انجام دهند. برای این که بتوانید تمام فضای گلخانه را با نور این نوع لامپ‌ها پوشش دهی کنید به جای استفاده از نوع T12 از انواع رشته ای و چند شاخه ای آن استفاده کنید. تنوعی که در این نوع از لامپ های فشرده CFL وجود دارد باعث شده است تا بنابر احتیاجی که گیاه دارد لامپ مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کنید.

نکات مهم در مورد پروژکتور ال ای دی رشد گیاه

گیاهان خود را به طور دقیق شناسایی کنید و بدانید آن ها به چه میزان نور و طیف حرارتی احتیاج دارند در این صورت می توانید با بررسی میزان نوردهی لامپ ها، آنها را برای گلخانه ی خود انتخاب کنید. البته لامپ رشد دهنده با نوردهی K6500 میتواند برای بیشتر گلخانه ها مناسب باشند.
همیشه لامپ های خود را با توجه به نوع گیاهان و متراژ فضایی که در آن گیاهان را پرورش می‌دهید انتخاب کنید. با استفاده از خلاقیت می توانید جعبه یا طبقه هایی درست کنید که به سمت نور حرکت میکنند. از تجهیزات و تکنولوژی برای تنظیم دما استفاده کنید. معمولاً گیاهانی که تولید میوه میکنند به 14 الی 18 ساعت نور و گیاهان خانگی به میزان نور بیشتری از گیاهانی که در زیر نور خورشید قرار گرفته اند، احتیاج دارند. اما یادتان نرود که گیاهان حداقل به ۶ ساعت تاریکی احتیاج دارد و همیشه فاصله لامپ با گیاه نیز رعایت شود.

منبع

modernfarmer.com