کاربرد لامپ رشته ای

کاربرد لامپ رشته ای در چراغ های مطالعه، مصارف تبلیغاتی، دکوراسیون، چراغ های اتومبیل، چراغ های قوه و غیره همچنان وجود دارد.لامپ های رشته ای اصطلاحا با نام لامپ حبابی نیز در میان مردم شناخته شده است. هنگام خرید لامپ رشته ای باید نکاتی را بررسی کنید. کاربرد لامپ رشته ای تا قبل از روی کار آمدن لامپ های کم مصرف، بسیار متداول بوده است. کاربرد لامپ رشته ای هنوز هم موارد بسیاری را شامل می شود که در ادامه به انواع کاربرد لامپ رشته ای اشاره خواهیم کرد. این نوع از لامپ ها، نور سفید تولید می کنند. جریان الکتریکی از تنگستن عبور کرده و باعث داغ شدن آن می شود و رشته نورانی تبدیل به نور می شود.

وجود نئون در رشته باعث می شود تا بتواند در برابر حرارت مقاومت کند. لامپ های رشته ای دارای ولتاژهای متنوعی هستند که با توجه به میزان نور مورد نیاز می توان از انواع آن بهره برد. این نوع از لامپها با هر دو جریان مستقیم و متناوب نور تولید می کنند. لامپ های رشته ای از اوایل 1900 تا کنون منبع نور بوده اند و همچنان کارایی خود را حفظ کرده است. به نظر می رسد که با روی کار آمدن لامپ های هالوژن، مهتابی، ال ئی دی و کم مصرف استفاده از لامپ های رشته ای کاهش یافته است اما نمی توان کتمان کرد که وجود آنها همچنان در برخی موارد لازم و ضروری است. در ادامه مقاله به کاربرد لامپ رشته ای در چندین مکان خواهیم پرداخت.

کاربرد لامپ رشته ای

انواع کاربرد لامپ رشته ای :

لامپ های رشته ای را هنوز هم می توان در بسیاری موارد استفاده کرد. کاربرد لامپ رشته ای در چراغ های مطالعه، مصارف تبلیغاتی، دکوراسیون، چراغ های اتومبیل، چراغ های قوه و غیره همچنان وجود دارد. از گرمایی که لامپ های رشته ای تولید می کنند برای گرم نگه داشتن تخم مرغ ها در مرغداری بهره می برند. از کاربرد لامپ رشته ای در مصارف صنعتی برای خشک کردن، فرهای پخت و سیستم های تهویه مطبوع نیز باید نام برده شود. بسیاری بر این باورند که با آمدن لامپ های فلورسنت فشرده و لامپ های ال ئی دی باید لامپ های رشته ای را از رده خارج کرد. اما آنچه بدان ها اشاره شد این است که کاربرد لامپ رشته ای هنوز در بسیاری از موارد ضروری و قابل استفاده هستند.

انواع کاربرد لامپ رشته ای

ساختمان و کاربرد لامپ رشته ای

کاربرد لامپ رشته ای در مکان های مختلف : هنوز هم کاربرد لامپ رشته ای در مکان هایی که استفاده از برق کم است، می تواند معقول و به صرفه باشد. کاربرد لامپ رشته ای در اتاق تاسیسات، اتاق آبگرمکن، اتاق های زیرشیروانی که مدت زمان کمی به روشن بودن برق نیاز دارند، بلامانع است. عمر این لامپ ها به طور تقریبی 100 ساعت است از اینرو در مکان هایی که نیازی به روشن و خاموش شدن مکرر لامپ نیست، به دلیل فرسودگی دیر هنگام استفاده از لامپ رشته ای امکان پذیر است.
از اینرو کاربرد لامپ رشته ای در مکان هایی که به طور موقت نیاز به روشنایی و نور دارند، مقرون به صرفه خواهد بود. نورگیرها، پاسیوها نیز از جمله مکان هایی به شمار می روند که کاربرد لامپ رشته ای در آنها معقول به نظر می رسد. در این مکانها می توان از کاربرد لامپ رشته ای رنگی نیز بهره برد که جلوه بصری زیبایی هم به فضا می بخشد.
از دیگر موارد کاربرد لامپ رشته ای در فریزر و یخچال می باشد. زیرا این نوع از لامپ ها با افزایش و کاهش دما رابطه خوبی دارند و در چنین شرایطی دوام می آورند. از دیگر مواردی که می توان به کاربرد لامپ رشته ای اشاره کرد، مکانهایی است که نیاز به درخشش نور دارند. این لامپ ها درخشش خیره کننده ای به وجود می آورند که لامپ های ال ئی دی فاقد آن می باشند. این لامپ ها در دکوراسیون امروزی بسیار کاربرد دارند و به فضا درخشش و زیبایی خاصی می بخشند. انواع لامپ های رشته ای : لامپ های هالوژن لامپ های رشته ای معمولی لامپ های منعکس کننده

مزایای لامپ رشته ای

لامپ های رشته ای نسبت به لامپ های کم مصرف، هالوژن، ال ئی دی و مهتابی ساده و ارزان هستند. نوری که لامپ رشته ای تولید می کند دارای درخشش خاصی است که هیچ یک از لامپ های دیگر چنین درخششی را ندارند. این لامپ ها با توجه به میزان کارایی برای استفاده در فضاهایی که نیاز به روشن و خاموش شدن مکرر ندارند بسیار مناسب است. لامپ های رشته ای گرما و نور آرامش بخشی تولید می کنند. نصب لامپ های رشته ای بسیار آسان است و نیازی به مدار جانبی ندارند. لامپ رشته ای دارای درخشش خاصی است که لامپ های دیگر فاقد آن هستند.

منبع

www.bulbs.com