خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی

لامپ مادون قرمز در فیزیوتراپی برای درمان بسیاری از دردهای اسکلتی عضلانی مفید است. به همین دلیل است که استفاده از لامپ مادون قرمز در فیزیوتراپی محبوبیت زیادی دارد. خرید خرید لامپ مادون قرمز نسبت به قیمت آن مناسب است. به دلیل ویژگی تسکین فوری درد و سهولت استفاده، امروزه افراد بیشتری به درمان با لامپ مادون قرمز روی آورده‌اند. اما، از آنجایی که این یک دستگاه گرمایشی است، خطرات بالقوه‌ای نیز دارد. در این مطلب خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی و و نحوه‌ی استفاده‌ی ایمن از آن را بررسی خواهیم کرد.


خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی چیست؟

پیش از آن که به خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی بپردازیم، بهتر است اطلاعاتی در رابطه با آن ارائه دهیم. در فیزیوتراپی مادون قرمز از اشعه‌ی مادون قرمز برای درمان انواع دردهای اسکلتی عضلانی مانند درد مفاصل، اسپاسم عضلانی و غیره استفاده می‌شود. این بخشی از الکتروتراپی است که در آن از جریان الکتریکی برای روشن کردن لامپ مادون قرمز درمانی برای اهداف درمانی استفاده می‌شود. با این حال، اصل کار آن با سایر عوامل گرمایش در الکتروتراپی مانند دیاترمی موج کوتاه و درمان اولتراسونیک متفاوت است.
درمان مادون قرمز یک روش جدید و مبتکرانه مبتنی بر نور برای درمان درد و التهاب در قسمت‌های مختلف بدن است. برخلاف اشعه‌ی ماوراء بنفش که می‌تواند به پوست آسیب برساند، نور مادون قرمز بازسازی سلولی را افزایش می‌دهد. نور مادون قرمز در طول موج‌های خاصی به محل آسیب یا التهاب می‌رسد و باعث ترمیم سلول می‌شود.

خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی چیست؟

خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی و ویژگی های آن

اصلی‌ترین ویژگی لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی توانایی آن در نفوذ حتی به لایه‌های عمیق پوست است که باعث تسکین بهتر درد می‌شود. نور مادون قرمز ایمن، طبیعی، غیر تهاجمی و بدون درد است. برخی دیگر از مهمترین خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی عبارت است از:

سلامت قلبی عروقی

یکی از مهمترین خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی، بهبود سلامت قلب و عروق است. نور مادون قرمز تولید اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد، یک مولکول سیگنال دهنده‌ی حیاتی که برای سلامت رگ‌های خونی مهم است. این مولکول به شل شدن شریان‌ها کمک می‌کند و از لخته شدن و جمع شدن خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، برای جلوگیری از استرس اکسیداتیو و تنظیم فشار خون، با رادیکال‌های آزاد نیز مبارزه می‌کند.
اکسید نیتریک در بهبود گردش خون ضروری است که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به بافت‌های آسیب‌دیده می‌رساند. بنابراین، نور مادون قرمز بهبود زخم را تسریع می‌کند و بازسازی بافت‌های آسیب دیده را تحریک می‌کند و التهاب و درد را کاهش می‌دهد.

درمان درد و التهاب

نور مادون قرمز یک درمان موثر و ایمن برای درد و التهاب است. می‌تواند از طریق لایه‌های پوست به عمق عضلات و استخوان‌ها نفوذ کند. از آنجایی که درمان مادون قرمز باعث افزایش و بهبود گردش خون در پوست و سایر قسمت‌های بدن می‌شود، می‌تواند اکسیژن و مواد مغذی را به بافت‌های آسیب‌دیده برساند و باعث بهبودی آن‌ها شود. این خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی به کاهش درد، تسکین التهاب و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

آسیب‌های عضلانی

نور مادون قرمز عملکرد میتوکندری را در سلول‌ها بهبود می‌بخشد، بنابراین باعث رشد و ترمیم سلول‌ها و بافت‌های ماهیچه‌ای جدید می‌شود. به عبارت دیگر، نور مادون قرمز می‌تواند روند ترمیم را پس از آسیب عضلانی تسریع کند.

 سم زدایی

درمان مادون قرمز را می‌توان از طریق سونا اعمال کرد. سم زدایی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. در عین حال، به فرآیندهای بیوشیمیایی کمک می‌کند تا به درستی عمل کنند و هضم غذا را بهبود بخشد. در سوناهای مادون قرمز، دمای مرکزی بدن افزایش می‌یابد و منجر به سم‌زدایی در سطح سلولی می‌شود.

درمان بالقوه‌ی سرطان

درمان مادون قرمز یک درمان بالقوه قابل دوام برای سرطان است. مطالعات نشان می‌دهند که نانوذرات زمانی که در معرض اشعه‌ی مادون قرمز قرار می‌گیرند فعال می‌شوند و آن‌ها را برای سلول‌های سرطانی اطراف بسیار سمی می‌کند. از دیگر خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی این است که به از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.
در کنار خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی، کارشناسان در مورد خطرات احتمالی آن نیز هشدار می‌دهند. بسته به طول موج نور مادون قرمز، ممکن است آسیب‌های حرارتی رخ دهد. آسیب حرارتی می‌تواند حتی بدون درد نیز اتفاق بیفتد. همچنین، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های خاص هرگز نباید تحت درمان مادون قرمز قرار گیرند.

منبع

http://physiosunit.com