دمای رنگ نور چیست

امروزه با ورود ال ای دی ها به عرصه نور و روشنایی مبحث دمای رنگ نور داغ تر از گذشته شده است. هنگام خرید لامپ ال ای دی باید به دمای رنگ نور آن دقت کنیم. شاید خیلی از ما راجع دمای رنگ نور چیز هایی شنیده باشیم یا فقط نامش به گوشمان خورده باشد اما راجع آن چیزی ندانیم. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دمای رنگ نور به طور کامل و البته به شکلی ساده آشنا کنیم تا اگر درباره آن اطلاعی ندارید، اطلاعات مفیدی را کسب کنید و به پرسش دمای رنگ نور چیست پاسخ دهیم.

دمای رنگ نور چیست

معنای دمای رنگ نور چیست ؟

رنگ ها دسته های مختلفی دارند که هر یک از آنها، رنگ های متفاوتی را در خود جای داده است. هر کدام از رنگ ها دارای یک دمای رنگ نور هستند. حال شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که دمای رنگ نور چیست؟ ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی مو شکافانه این موضوع بپردازیم. پس اگر شما هم اطلاعاتی در این باره ندارید و برایتان سوال پیش آمده که چطور دمای رنگ نور مشخص می‌شود، با ما همراه باشید. به زبان ساده در پاسخ به سوال دمای رنگ نور چیست می‌توان گفت دمای رنگ نشان می دهد که منبع نور کدام رنگ نور را ساطع می کند. واحد اندازه گیری این دما، کلوین (K) است. هرچه تعداد کلوین کمتر باشد، رنگ نور گرمتر (قرمز تر) خواهد بود. همچنین هر چه تعداد کلوین بیشتر باشد، رنگ روشن سردتر (آبی تر) خواهد بود.

معنای دمای رنگ نور چیست ؟

دمای رنگ نور چیست ؟ آیا دمای رنگ نور ال ای دی ها گرم است؟

 

پاسخ خیر است. از زمانی که برای اولین بار روشنایی ال ای دی (LED) عرضه شد از آن به عنوان یک نور سرد یاد می‌شود. دمای رنگ نور ال ای دی حدود 4000 کلوین است. البته امروزه طیف گسترده ای از رنگ های مختلف ال ای دی را مشاهده می‌کنیم که آنها در دمای رنگ های زیادی موجود هستند. اما دمای رنگ نور چیست ؟

کدام دمای رنگ ال ای دی را انتخاب کنم؟

فاکتور های مختلفی در این باره که دمای رنگ کدام نور مناسب است تاثیر گذارند. ابتدا شما باید موقعیت و قسمتی که می‌خواهید از نور ال ای دی استفاده کنید را مشخص کنید. در مرحله دوم، شما باید تعیین کنید که هدف اصلی روشنایی ال ای دی چیست. یعنی می‌خواهید به وسیله آن محیط را روشن کنید یا این نور فقط جلوه تزئینی دارد. برای این که شما راحت تر دمای رنگ نور مناسب با محیط مورد نظرتان را انتخاب کنید، ما در ادامه به بررسی چند مثال می‌پردازیم تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

نور سفید بسیار گرم (1700 – 2700 کلوین) :

این نوع نور مناسب برای نورپردازی محیط هایی مثل اتاق نشیمن، اتاق خواب، رستوران ها و هتل ها است چرا که نور سفید بسیار گرم برای دنج کردن محیط و نورپردازی های تزئینی مناسب است. هنگام استفاده از نور گرم در یک اتاق، می توانید اطمینان حاصل کنید که مهمانان احساس خوبی در خانه دارند. این دمای رنگ نور برای استفاده به عنوان نورپردازی برجسته در سقف نیز کاملاً مناسب هستند. همچنین این نوع نورپردازی معمولاً کمی روشن تر از آن چیزی است که ممکن است به آن عادت داشته باشید. بنابراین، باید مراقب میزان لومن انتخابی خود باشید.

نور سفید گرم (3000 کلوین) :

نور ال ای دی 3000 کلوین بیشتر برای فضاهای عمومی مانند پذیرایی، رختکن، اتاق انتظار، سالن ها، راه پله یا راهرو در نظر گرفته می‌شود. آیا به دنبال روشنایی LED مناسب برای باغ هستید؟ این نوع دمای رنگ نور مناسب روشن کردن محیط هایی همچون باغ شما نیز هست.

نور سفید سرد (4000 کلوین) :

نور سفید سرد ظاهری تازه‌تر و خنثی‌تر دارد، البته این نوع نور خیلی سرد نیست. نور ال ای دی 4000 کلوین تضمین می کند که مردم هوشیار و متمرکز بمانند. به همین علت از این دمای رنگ عمدتاً در کلاس های درس و ادارات استفاده می شود. همچنین این دمای رنگ در انبارها، سالن های تولید، نمایشگاه ها، آشپزخانه ها، آرایشگاه ها و سالن های زیبایی کاربرد دارد.
گاها ممکن است از این دمای رنگ نور برای نورپردازی های تبلیغاتی یک محصول به کار گرفته شود. پس متوجه شدید که این دمای رنگ کاربرد های فراوانی دارد.

نور روز یا همان نور بسیار سرد (6500 کلوین) :

این نوع دمای رنگ نیز در محیط هایی که نیاز به روشنایی زیاد دارند مثل اتاق های جراحی، دفاتر چاپ و آزمایشگاه ها به کار می‌رود و شما می‌توانید از این نوع نور برای انجام کار هایی که نیاز به تمرکز بالا دارند، استفاده کنید.
سعی کردیم در این مقاله به سوال دمای رنگ نور چیست پاسخ واضحی داده باشیم و با معرفی انواع دمای رنگ چراغ ها، محیط های استفاده انواع آنها را به شما معرفی کنیم. شما با توجه به محیطی که می‌خواهید آن را نور پردازی کنید باید به انتخاب دمای رنگ نور صحیح قدم بردارید. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع

www.any-lamp.com