رنگ نور لامپ بخار جیوه

همان طور که از اسم این لامپ ها معلوم می باشد، داخل این لامپ ها از جیوه به عنوان نور لامپ سفید مورد استفاده قرار می گیرد. پس میتوان گفت که به علت وجود جیوه در لامپ است که رنگ نور آن سفید می باشد. این رنگ نور لامپ بخار جیوه فقط در یک رنگ نور وجود دارد. خرید لامپ بخار جیوه بیش از یک قرن پیش توسعه یافته اند و اسباب کار جامعه بوده اند. این لامپ ها در خیلی از کار ها مورد استفاده قرار می گیرند. تنها کاربرد رایجی که شما از آن ها می دانید، استفاده از لامپ های بخار جیوه به عنوان روشن کننده خیابان های شهر و جاده های روستایی و املاک می باشد. در سال‌های اخیر نگرانی‌ هایی در مورد بهره‌ وری انرژی و سازگاری این لامپ ها با محیط‌زیست به وجود آمده است که در نهایت باعث تصویب قانون سیاست انرژی در سال 2005 شد.

لامپ بخار جیوه نوعی لامپ تخلیه با شدت بالا می باشد که معمولا برای روشنایی تجاری و فضای باز استفاده می شود. لامپ بخار جیوه با ایجاد جریان الکتریکی به بخار جیوه در یک کت شیشه ای مهر و موم شده کار می کند. لامپ از یک لوله داخلی، به نام لوله قوس و یک لامپ بیرونی تشکیل شده است. لامپ های بخار جیوه برای تامین ولتاژ مناسب و تنظیم جریان به الکترودها به یک بالاست نیاز دارند. بالاست برای استفاده با اندازه یا وات خاصی از لامپ طراحی شده است. استفاده از یک لامپ بخار جیوه با بالاست که برای یک لامپ با وات بالاتر ساخته شده است ممکن است به آن آسیب برساند یا باعث انفجار آن شود. استفاده از یک بالاست بسیار کوچک منجر به خروجی نور کمتر می شود و می تواند عمر لامپ را کوتاه کند.

رنگ نور لامپ بخار جیوه

رنگ نور لامپ جیوه به چه رنگ است ؟

رنگ نور لامپ بخار جیوه دارای رنگی مهتابی و یا سفید می باشد. لامپ بخارجیوه یک نوع و مدلی از لامپ گازی می باشد. از این لامپ گازی برای روشن کردن مکان های بیرونی و تجاری استفاده می کنند. در حقیقت می توان گفت که این لامپ از راه نوعی بخار جیوه می باشد که وظیفه آن تولید کردن نور است. این لامپ بخار جیوه از راه تشکیل دادن یک آرک و یا قوس الکتریکی در بخار جیوه داخل شیشه ای سخت و محکم شده باعث تولید نور می شود. لامپ بخار جیوه تشکیل شده از یک لوله داخلی به نام لوله آرک و یک حباب بیرونی می باشد.

رنگ نور لامپ جیوه به چه رنگ است

انواع لامپ و رنگ نور لامپ بخار جیوه

دو نوع لامپ بخار جیوه ای وجود دارد: لامپ های نوع T که ویژگی خاموش شدن را دارند و پس از شکستن لامپ بیرونی بعد از 15 دقیقه خاموش می شوند. لامپ های نوع “R” قابلیت خاموش شدن خودکار ندارند. آن ها فقط باید در وسایل روشنایی نصب شوند و به طور کامل توسط عدسی شیشه ای یا پلاستیکی محدود شده اند یا فقط در مناطقی استفاده می شوند که در صورت شکستن لامپ بیرونی در معرض اشعه UV قرار نگیرند. لامپ‌ بخار جیوه به این دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد که قابل اعتماد می باشد و عمر مفید بالایی دارد. آن ها نشان داده ‌اند که یکی از طولانی ‌ترین لامپ‌ های روشن با بازگشت سرمایه خوب برای روشنایی تجاری می باشند. لامپ های بخار جیوه را باید در تجهیزات روشنایی که به طور کامل توسط یک لنز شیشه ای یا پلاستیکی احاطه شده می باشد نصب کرد و یا فقط در منطقه هایی مورد استفاده قرار گیرند که افراد در صورت شکستن این لامپ ها در معرض اشعه یو وی آن قرار نگیرند.
ما می دانیم که امروزه محدودیت هایی برای استفاده از لامپ های بخار جیوه وجود دارد، اما هنوز دلایل بسیار مهمی برای استفاده از این منبع نور وجود دارد. یکی از علت هایی که سبب می شود تا از این لامپ ها برای روشنایی مکان های تجاری استفاده کنند این است که این لامپ ها به علت سرویس دهی عالی به عنوان یکی از لامپ های با طول عمر بالا شناخته شده است. این لامپ ها مخصوصا وقتی که از یک بالاست درست و مناسب استفاده شوند، دارای سرویس دهی طولانی تری می باشند. میانگین طول عمر مورد انتظار از این لامپ ها بیش تر از 24000 ساعت یا 3 سال به طور دائم استفاده کردن می باشد .

منبع

eyelighting.com