روشنایی آکواریوم

قبل از وارد شدن به جزئیات در مورد انواع مختلف روشنایی آکواریوم  و استفاده از لامپ های مختلف نظیر لامپ متال هالید و …  باید عملکردهای مختلفی را که نورپردازی آکواریوم می تواند انجام دهد، بیاموزید. هدف اصلی نورپردازی آکواریوم زیبایی است. این لامپ ها اکواریوم شما را روشن می کند تا ظاهر آن بهتر به نظر برسد و همچنین رنگ ماهی های شما را زنده تر نشان می دهد. هدف دیگری که می توان با روشنایی آکواریوم انجام داد، تامین نور برای گیاهان زنده است. گیاهان از فرآیند فتوسنتز برای تبدیل نور به انرژی و دی اکسید کربن به اکسیژن استفاده می کنند. از آنجا که گیاهان از نور به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند ، باید مطمئن شوید که سیستم روشنایی آکواریوم شما این نیاز را تامین می کند.

روشنایی آکواریوم

انواع لامپ برای روشنایی آکواریوم

انواع مختلفی از سیستم های روشنایی آکواریوم وجود دارد و برای درک تفاوت ها، باید با چند اصطلاح آشنا باشید. انواع مختلف لامپ ها در طول موج های مختلف، از قسمت های مختلف طیف نوری، نور را خارج می کنند. در زیر مروری بر رایج ترین انواع روشنایی آکواریوم خواهیم داشت :
لامپ رشته ای یک لامپ است که با استفاده از برق برای گرم کردن سیم رشته ای موجود در لامپ، برق تولید می کند. با گرم شدن سیم شروع به درخشش می کند و نور تولید می کند. این لامپ ها معمولاً برای آکواریوم استفاده نمی شوند زیرا گرمای زیادی تولید می کنند، اما ممکن است آنها را در آکواریوم های کوچک جدید به عنوان منبع حرارت / نور ترکیبی مشاهده کنید.
چراغ های LED در واقع لامپ نیستند بلکه دیودهای ساطع کننده نور هستند. این نوع نورپردازی به سرعت در صنعت آکواریوم رواج می یابد زیرا از نظر انرژی بسیار کارآمد و طولانی مدت است. چراغ های LED یک محصول منحصر به فرد تولید می کنند

انواع لامپ برای روشنایی آکواریوم

ارزیابی روشنایی آکواریوم :

در ادامه لیستی از اصطلاحات رایج روشنایی آکواریوم را با هم بررسی می کنیم. وات = اگر با لامپ ها آشنایی دارید، احتمالاً عادت دارید واژه “وات” را ببینید. توان یک لامپ به سادگی توصیف میزان انرژی مورد نیاز برای روشن شدن لامپ است. هرچه وات بیشتر باشد، نور لامپ روشن تر می شود. اکثر انواع سیستم های روشنایی آکواریوم دارای لامپ هایی هستند که دارای توان های مختلف برای مخازن با اندازه های مختلف هستند.
لومن = با توجه به شدت نوری که هر لامپ تولید می کند، ممکن است عبارت “لومن” را مشاهده کنید. لومن یک واحد بین المللی شار نوری است که برای اندازه گیری میزان نور مرئی ساطع شده از لامپ استفاده می شود . هرچه لومن هر لامپ مشخص بیشتر باشد، شدت نور بیشتر خواهد بود. این اندازه گیری مهمتر از توان یک لامپ است زیرا وات در واقع اندازه گیری انرژی مورد نیاز برای روشنایی لامپ است و میزان نور خروجی لامپ را اندازه گیری نمی کند. هر چه لومن بیشتر باشد میزان روشنایی آکواریوم شما هم بیشتر است
امتیاز کلوین = وقتی صحبت از روشنایی آکواریوم می شود، از کلوین برای تعیین دمای رنگ لامپ استفاده می شود. دمای رنگ با استفاده از یک رادیاتور بدن سیاه اندازه گیری می شود. با گرم شدن بدن، رنگ آن تغییر می کند و سپس آن رنگ به دمای واقعی متصل می شود. در مورد روشنایی آکواریوم ، لامپ هایی با درجه کلوین بالاتر  از 5500 K دارای دمای رنگ “سرد” هستند و نور آبی – سبز تولید می کنند. لامپ هایی با دمای رنگ زیر 3000 K گرم هستند و رنگهای زرد – قرمز تولید می کنند. درجه کلوین یک لامپ برای مخازن کاشته شده بسیار مهم است. گیاهان زنده در زیر لامپ های 6500 کیلوگرم بهتر رشد می کنند.
تابش فعال فتوسنتزی ( PAR)  فقط یک اصطلاح است که برای توصیف نوری که در محدوده 400 تا 700 نانومتر قرار دارد استفاده می شود. این نوع نور مورد نیاز گیاهان زنده و بی مهرگان فتوسنتزی است و بهترین PAR عموماً در لامپ های روشنایی روز دیده می شود.
PUR تابش مفید فتوسنتزی ( PUR ) همچنین انرژی نوری مفید نامیده می شود و اصطلاحی است که برای توصیف قسمت قابل استفاده از نور PAR استفاده می شود. PUR معمولاً در طول موج بین 620 تا 740 نانومتر رخ می دهد ، اما اندازه گیری آن تا حدودی دشوار است. PUR همچنین می تواند تحت تأثیر عمق یک مخزن قرار گیرد. کلید روشنایی آکواریوم یافتن لامپ با توان خروجی و لومن مناسب است که همچنین نور را در محدوده مطلوب PAR و PUR تولید می کند.

منبع

orphek.com