لامپ uv

همواره با گسترش تکنولوژی در زمینه‌ی برق، دانشمندان موفق به ساخت نورهای مصنوعی، در لامپ uv شده‌اند. هنگام خرید لامپ ماوراء بنفش باید به نکاتی توجه کرد. نور این لامپ‌ها به صورت غیر یونیزه بوده که معمولا در صنایع مختلف مانند پزشکی، شیمیایی، تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول به طور کلی از نظر طول به سه دسته تقسیم می‌شوند.

لامپ uv

انواع لامپ uv

در حال حاضر در جهانی زندگی می‌کنیم که هر لحظه شاهد تحول و گسترش، علم و دانش در زمینه‌های مختلف هستیم. امروزه با استفاده از تکنولوژی، دانشمندان موفق به تولید نورهای مصنوعی در لامپ uv شده‌اند؛ که از آن‌ها به عنوان نوری مفید، در مکان‌ها و مشاغل مختلف استفاده می‌کنند.uv مخفف حروف اول اشعه‌ی ماورا بنفش است. لامپ uv معمولا در صنعت پزشکی ، دستگاه‌های میکروب‌کش و برنامه تحقیقاتی و غیره به کار می‌روند .به طور کلی به نورهای غیر یونیزه کننده uv می‌گویند؛ که در مجموع بر اساس طول موج خود، به سه دسته تقسیم می‌شوند. UV-A: نوعی تابش غیر یونیزه کننده می‌باشد؛ که طول موج آن، 315 تا 400 نانومتر است. UV-C : این نوع از اشعه uv مانند نور خورشید بوده که طول موج آن 280 تا 314 نانومتر است. UV- B: این منبع نور به هیچ عنوان قابل مشاهده نبوده و قبل رسیدن به زمین، جذب آن می‌شود.

انواع لامپ uv

لامپ uv چیست ؟

امروزه لامپuv جزء، بخش‌های اصلی گندزدایی محسوب می‌شود. لامپ‌های uv انرژی الکتریکی را دریافت کرده و سپس به اشعه‌ی فرابنفش تبدیل می‌کند. این محصول تنها یک نمونه از این لامپ‌هایی است که اشعه uv را از خود منتشر می‌کند. لامپ‌های uv با استفاده از نور فرابنفش در محدوده مدنظر، با توجه به طول موج خود، موجب از بین رفتن میکروب‌ها شده و خواص جرم کشی دارند. لامپ uv بازدهی قابل قبولی داشته و از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است. این لامپ‌ها ا انواع مختلفی داشته؛ که هر کدام به طور مجزا ویژگی‌های مختص به خود را دارند. در ادامه‌ی مقاله به انواع لامپ‌ها خواهیم پرداخت. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

انواع لامپ های ماورابنفش

لامپ uv فلورسنت : در این لامپ از فناوری، مانند مهتابی استفاده شده که پس از بخار جیوه، در لوله ها به رنگ بنفش تبدیل می‌شود. لامپ UV-A : لامپ UV-A یکی از محصولات پرطرفدار در بازار است. نام دیگر این لامپ‌ها BLB می‌باشد. منظور از UV-A دسته‌هایی از اشعه بوده که با طول زیاد تابش می‌کنند. این ابزار در صنایع مختلف مانند، نساجی، کشاورزی، پزشکی و شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این لامپ در مقایسه با محصولات مشابه خود، بسیار مقرون به صرفه تر می‌باشد.
لامپ :UV-C از این محصول، برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌کنند؛ لامپ UV-C به دلیل داشتن طول کوتاه، برای از بین بردن میکروب‌ها مناسب می‌باشد. نحوه کار این لامپ به صورت فلورسنت بوده، که قیمت آن بر اساس ابعاد و سرپیچ‌های موجود، متفاوت است.

کاربرد لامپ های فرابنفش

درمان بیماری های پوستی و افزایش زیبایی : امروزه از این لامپ‌ها برای برنزه کردن پوست، در مکان‌های سر بسته استفاده می‌کنند. معمولا افراد، این روش را به نور خورشید ترجیح می‌دهند؛ زیرا مدت زمان برنزه شدن با این لامپ در مقایسه با نور خورشید، بسیار کمتر می‌باشد. از دیگر کاربرد‌های این لامپ می‌توان درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و جوانسازی پوست اشاره کرد.
بررسی اجسام و تشخیص آن‌ها : این لامپ در زمینه‌ی بررسی اجسام کاربرد داشته که در مقابل هر جسمی ،واکنش متفاوتی از خود نشان می‌دهد. از لامپ‌های uv می‌توان برای تزیین مکان‌های مختلف و نوردهی استفاده کرده و قابلیت نامرئی شدن در اجسامی مانند، ماژیک را دارد.
مناسب برای درمان عفونت‌ها : از این لامپ به عنوان محصولی مفید برای گندزدایی استفاده می‌کنند؛ که به صورت کامل تمامی میکروب‌ها و موجودات ریز را از بین می‌برد. در نتیجه این محصول برای تصفیه آب ، استخرها و از بین بردن حشرات بسیار مناسب می‌باشد. از دیگر کاربرد‌ این محصول می‌توان به از بین بردن عفونت ها و ویروس‌ها اشاره کرد.

استفاده برای تصفیه هوای منزل : امروزه عوامل مختلف در تغییر کیفیت هوا تاثیر گذار هستند، که سبب آلودگی فضا می‌شوند؛ برای جلوگیری از این آلودگی‌ها می‌توانید uv را داخل دستگاه تهویه خود قرار دهید.
مناسب برای جلوگیری از تقلب : از این لامپ‌ها، برای تشخیص تقلبی و اصل بودن مدارک، اسکناس و اشیای با ارزش در اماکن مختلف، استفاده می‌کنند.
نوردهی در رنگ‌های مختلف : لامپ uv برای ساختن جلوه‌های ویژه در سینما و ایجاد بلک لایت‌ها مناسب می‌باشد.
نکات قابل توجه در مورد لامپ uv : قسمت‌های خاص و حساس بدن باید از این اشعه‌ها دور بمانند.زیرا برای تمامی نقاط مناسب نمی‌باشد. اشعه‌های uv باید توسط درپوش یا اجسام دیگر پوشانده شود.  تنها متخصصین می‌توانند از این لامپ‌ها استفاده کنند.

منبع

soeasilydistracted.com