تعمیر لامپ ال ای دی

لامپ های مختلف از جمله لامپ ال ای دی ساختار متفاوتی دارند. همین ساختار قابلیت تعمیر لامپ ال ای دی را برای ما فراهم می کند. در این مقاله به همراه هم تعمیر لامپ ال ای دی و مشکلات آن را بررسی می کنیم

تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی و عیب یابی

اصل عملکرد لامپ ال ای دی بسیار ساده است : جریان AC از طریق خطوط برق به درایور می رسد، جایی که به جریان DC تبدیل می شود و دیودهای یا همان ال ای دی ها آن را به نور تبدیل می کنند و گرما با استفاده از تخته ی حاوی LED و هیت سینک جذب می شود. لامپ های LED ابتدا ممکن است در ظاهر متفاوت به نظر برسند، اما طراحی مشابهی دارند و بر اساس یک اصول ساخته می شوند. اگر فقط در یک نوع تعمیر لامپ ال ای دی مسلط باشید، تعمیر لامپ های بعدی بسیار راحت تر خواهد بود. اکثر لامپ های مدرن دارای LED های SMD هستند که به صورت سری متصل شده اند.

 

تعمیر لامپ ال ای دی طرح مدار

 

برای تعمیر لامپ ال ای دی بهتر است بدانید اگر یکی از دیودها بسوزد، بقیه هم کار نمی کنند. متداول ترین دلیل خرابی لامپ ال ای دی، سوختن LED یا دیودهای ساطع کننده نوراست (در بیشتر موارد فقط یکی از آنها). با این حال، گاهی اوقات چندین LED یا دیود ساطع کننده نور به طور همزمان خراب می شوند.

تعمیر لامپ ال ای دی و دلایل سوختن

برای تعمیر لامپ ال ای دی باید بدانید ال ای دی ها ممکن است به دلایل مختلف بسوزند. از جمله کیفیت پایین اجزای سازنده آن ها، عدم تثبیت جریان، گرم شدن بیش از حد LED و جهش ولتاژ است. برخی از تولیدکنندگان برای اینکه مشتریان به روشنایی بالای لامپ های کوچک علاقه مند هستند، نور ال ای دی ها را بیش از حد زیاد می کنند.با این حال در اکثر موارد تعمیر لامپ ال ای دی امکان پذیر است. علاوه بر این، تعمیر لامپ ال ای دی حتی می تواند توسط یک آماتور انجام شود و هزینه آن کمتر از یک لامپ جدید است.

 

تعمیر لامپ ال ای دی مراحل

برای فهمیدن علت خرابی باید سر لامپ را باز کنید. ممکن است سر به محفظه چسبانده شود و مجبور شوید از یک پیچ گوشتی نازک استفاده کنید. غالباً اینگونه است که لامپهای دارای شیشه پخش کننده را نمی توان جدا کرد.

تعمیر لامپ ال ای دی و سوختن

داخل آن یک تخته که دیودها بر روی آن سوار شده است وجود دارد. لامپ های با کیفیت بالا فقط دارای LED در این صفحه هستند. اگر بعضی از اجزای دیگر وجود داشته باشد، لامپ سریعتر گرم می شود و اجزای آن خراب می شوند.
کار بعدی تعمیر لامپ ال ای دی بازرسی بصری است. شما ممکن است LED سوخته را فقط با یافتن لکه سیاه برخی از علائم سوختن پیدا کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی و مولتی متر

برخی موارد، ممکن است LED آسیب دیده را نتوانید با چشم تشخیص دهید. سپس می توانید با استفاده از مولتی متر، یک LED معیوب را آزمایش و پیدا کنید. بیشتر مولتی مترهای مدرن عملکرد تست دیود دارند. روش آزمایش به شرح زیر است: آند را با پروب قرمز و کاتد را با سیاه لمس کنید. دیود روشن خواهد شد. اگر قطب پروب را تغییر دهید ، عدد “1” نمایش داده می شود و دیود روشن نمی شود

تعمیر لامپ ال ای دی و روشنایی

تعویض LED

در حین تعمیر لامپ ال ای دی حالا که دیود معیوبی پیدا کردید، باید تعویض و به تخته لحیم می شود. خطرات بیش از حد گرم شدن در عملکرد دیود بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که توصیه های لحیم کاری در مشخصات فنی دیود وجود دارد. به عنوان مثال ، برای 5730 SMD LED ، که به دلیل تعادل مناسب اندازه ، قدرت و شار نوری ، بسیار کاربرد دارد ، دمای لحیم کاری 260 درجه سانتیگراد است (بیش از 2 ثانیه).

تعمیر لامپ ال ای دی LED

اگر طراحی لامپ اجازه می دهد، شما باید تخته را از هیت سینک جدا کرده و پس از آن شروع به تعویض و تعمیر لامپ ال ای دی کنید. برد را می توانید با استفاده از یک نگهدارنده ، PCB را نگه دارید. درجه حرارت نباید زیاد باشد، در حدود 100 تا 150 درجه سانتیگراد ، به دیودهای کار آسیب نرساند.
ما باید LED قدیمی را با همان نوع جدید جایگزین کنید. معمولاً می توانید مارک LED را روی PCB لامپ پیدا کنید. هنگام نصب قطبیت را در نظر داشته باشید. روش به ظاهر آسان تری هم برای تعمیر لامپ ال ای دی وجود دارد – فقط هادی را به جای دیود آسیب دیده نصب کنید ، یعنی لنت های تماس را وصل کنید. به این صورت که : اگر LED های زیادی بر روی PCB وجود داشته باشد و همه آنها به صورت سری نصب شده باشند، یکی از آنها اگر نباشد تأثیر چندانی بر سایر موارد نخواهد داشت. با این حال ، ولتاژ دیودهای کار بیشتر و احتمال سوختن آنها بیشتر است.

تعمیر لامپ ال ای دی و اجزا

سایر خطاها

اگر در طی آزمایش مشخص شد که همه دیودها کار می کنند، باید درایور لامپ را بررسی کنید و سایر آسیب ها را جستجو کنید، همچنین هادی ها و تماس ها را بررسی کنید که قطع نباشند
درایور در لامپهای با کیفیت باید یک PCB جداگانه باشد و در درب لامپ قرار داشته باشد. هر سازنده دارای یک طراحی مدار درایور منحصر به فرد است ، بنابراین هیچ توصیه استاندارد برای تعمیر لامپ ال ای دی وجود ندارد. شما باید در اینجا یک رویکرد فردی را اعمال کنید.
شما باید اجزای اصلی را با یک مولتی متر آزمایش کنید ، کمبود دیودها و ترانزیستورها را بررسی کنید ، مقادیر مقاومت را مقایسه کنید ، خازن هایی را که ظرفیت خود را از دست داده اند تغییر دهید. اگر تراشه IC در مدار درایور وجود دارد ، باید ولتاژ خروجی های آن را با توجه به مشخصات فنی آن بررسی کرده و در صورت نیاز اجزای معیوب را تغییر دهید.

در آخر بررسی کنید که آیا لامپ جدا شده خوب کار می کند یا خیر و سپس آن را مونتاژ کنید.
اینجا ما ساده ترین انواع تعمیر لامپ LED را بدون جزئیات پیچیده شرح داده ایم. هزینه LED یا تعویض درایور به طور قابل توجهی کمتر از خرید لامپ جدید است. همچنین ممکن است اضافه کنیم که شما فقط باید از قطعات با کیفیت بالا و مشخصات فنی مناسب برای جایگزینی استفاده کنید. این ممکن است عملکرد لامپ LED طولانی و پایدار را تضمین کند.

منبع

toolboom.com